Reprezentativní testy na koronavirus budou v Praze, dotknou se pěti tisíc lidí, řekl Prymula

Univerzita Karlova bude testovat takzvanou promořenost koronavirem v Praze. Zástupci 1. lékařské fakulty se na tom domluvili s náměstkem ministra zdravotnictví Romanem Prymulou. V hlavním městě budou testovat vzorek pěti tisíc lidí, začít by chtěli co nejdříve.

Video Studio ČT24
video

Prymula: V Praze otestujeme pět tisíc lidí

 „V rámci testování reprezentativního vzorku populace chystáme testy pěti tisíc obyvatel Prahy,“ řekl Prymula České televizi. „Abychom věděli, jaké je tady rozložení v podstatě infekčních jedinců, kteří jsou asymptomatičtí, tedy nemají žádné klinické příznaky, a abychom věděli, co vlastně máme kalkulovat do našich modelů,“ dodal.

Akce bude podle Prymuly jednorázová, opakování plánované není. Také plošné testování po celé republice se podle něj nechystá. 

Už dříve však řekl, že chce plošně nechat otestovat i obyvatele Litovelska na Olomoucku, kde do pondělí platila spolu se sousedním Uničovskem karanténa kvůli vysokému počtu nakažených, a to už zřejmě tento týden.

„Hygiena dostala povel, aby ho zahájila. Už jsme tam zavezli 22 tisíc testovacích setů, abychom mohli lokalitu otestovat. Chceme vědět, kolik osob se tam dostalo do kontaktu s tímto onemocněním,“ řekl dříve Českému rozhlasu.

Prymula ve středu v pořadu Interview ČT24 uvedl, že neodhalených případů nákazy COVID-19 je v české populaci asi 30 procent. Potvrzených případů je ke středečnímu odpoledni asi 3500. Při započtení 30 procent neodhalených by to znamenalo v populaci asi 4500 nemocných, asi tisícovka nakažených by tak nebyla zatím testována ani izolována.

Vojtěch: Plošné testování není efektivní

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dopoledne řekl, že plošné testování celé populace není na pořadu dne. „Nepovažujeme ho za efektivní a kapacity jsou omezené,“ řekl. Je podle něj nutné se zaměřit na testování rizikových skupin a klinických případů pacientů, kteří mají příznaky nemoci COVID-19.

V okolí Litovle na Olomoucku budou podle něj využity rychlotesty, které zjišťují hladinu protilátek v těle po nákaze koronavirem. „Chtěli bychom je použít také pro pracovníky v sociálních službách. Máme v plánu je v pravidelných turnusech používat, abychom byli schopni otestovat tyto pracovníky,“ poznamenal ministr.  

Rychlotesty ale nemusí infekci odhalit v rané fázi. Podle manuálu Státního zdravotního ústavu k rychlotestům se protilátky objevují v dostatečné míře až tři dny po prvních příznacích. Proto budou při testování reprezentativního vzorku populace podle Prymuly rychlotesty doplněny i PCR testy, které zjišťují ribonukleovou kyselinu (RNA) koronaviru.