Nečasová nemusí platit daň ani z luxusních hodinek, finanční úřad chyboval, rozhodl NSS

Nejvyšší správní soud (NSS) se zastal Jany Nečasové, manželky bývalého premiéra Petra Nečase, ve sporu o darovací daň z luxusních hodinek. Finanční úřad vyměřil Nečasové daň bezmála 55 tisíc korun, chyboval ale, protože jí výzvy posílal na nesprávnou adresu.

Jana Nečasová
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Deml

Už v prosinci soud ze stejného důvodu konstatoval nezákonnost doměření daně z luxusních oděvů a doplňků. Tentokrát šlo o hodinky zakoupené za 800 tisíc korun, které Nečasová dostala před Vánoci v roce 2012 a nepodala přiznání k darovací dani.

Pozornost pražského finančního úřadu dary vyvolaly v důsledku trestního stíhání Nečasové. Úřad ji chtěl kontaktovat v roce 2015 na základě informací získaných od Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Na výzvu nereagovala, proto jí úřad sám vyměřil darovací daň – takzvaně podle pomůcek.

Nečasová podala žalobu k Městskému soudu v Praze a poukazovala na to, že úřad doručoval výzvu k podání daňového přiznání na nesprávnou adresu, a proto nebyly splněné podmínky pro následné vyměření daně. Městský soud žalobu zamítl.

Úřad měl být pečlivější, míní správní soud

NSS však konstatoval, že finanční úřad neměl výzvu a platební výměr posílat na adresu, kterou si Nečasová pro doručování zvolila v roce 2006 u Finančního úřadu pro Karlovarský kraj. Šlo o hlavní kancelář ODS na Jánském vršku v Praze. Volba adresy ale podle NSS nebyla vůči pražskému finančnímu úřadu účinná.

„Pokud se správci daně opakovaně vracely zásilky zasílané na dotčenou adresu s údajem, že adresát je zde neznámý a nemá schránku, měl jistě věnovat více pečlivosti posouzení otázky, zda si stěžovatelka skutečně tuto adresu jako doručovací zvolila a zda účinky žádosti z roku 2006 stále trvají a jsou ve vztahu k němu vůbec relevantní,“ odůvodňuje rozhodnutí NSS.

Případ se nyní vrací na úroveň Odvolacího finančního ředitelství. Není jasné, zda lze procesní pochybení ještě napravit, anebo mezitím došlo k takzvané prekluzi, tedy zaniknutí nároku. Musí to vyřešit Odvolací finanční ředitelství, plyne z rozhodnutí soudu.

Nečasová figurovala v aféře, která vedla k pádu Nečasovy vlády. Za zneužití Vojenského zpravodajství dostala tříletou podmínku a desetiletý, tedy maximální zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy.

Obžalobě čelí také v kauze krácení daně, policie ji v březnu 2015 obvinila kvůli tomu, že finančnímu úřadu nepřiznala dary, například drahé kabelky, které jako ředitelka premiérova kabinetu dostávala. Celkovou cenu dárků policie vyčíslila na 10,1 milionu korun, zkrácená daň podle žalobců činila 736 tisíc korun, Nečasová ji posléze uhradila.