Před pěti lety spustil ÚOOZ nejvýznamnější zátah v polistopadových dějinách

8 minut
Události: Uplynulo pět let od razie na Úřadu vlády
Zdroj: ČT24

Dva dny poté, co tehdejší premiér Petr Nečas oznámil, že se rozvádí, zaplavila zpravodajské servery zpráva o zásahu policie na Úřadu vlády, ministerstvu obrany i na řadě dalších míst po celé zemi. Hlavní „hvězdou“ se stala do té doby prakticky neznámá šéfka Nečasova sekretariátu. Jméno Jany Nagyové zaplnilo na několik měsíců bulvární i seriózní média. Takzvaná Nagygate vedla až k pádu vlády, Nečasovu politickému konci a preference občanských demokratů prudce klesly. Soudní tahanice se táhnou ještě pět let poté.

Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zadrželi při akci devět lidí, z nichž osm obvinili. Do razie, která probíhala od brzkého rána na řadě míst po celém Česku, byly tehdy nasazeny zhruba čtyři stovky policistů. Sám ředitel ÚOOZ Robert Šlachta přišel v průběhu dne do Strakovy akademie v doprovodu dvou státních zástupců promluvit si s premiérem Nečasem. Překvapená opozice, zaskočená koalice i prezident Miloš Zeman žádali vysvětlení.

Krátce před pátou hodinou vystoupil premiér Nečas a prohlásil, že nemá žádné informace o jakékoli trestné činnosti svých spolupracovníků. „K zadržení paní vrchní ředitelky Jany Nagyové mám jenom ten komentář, že má důvěra k ní nepoklesla a nemám důvod se domnívat, že se dopustila jakýchkoli nezákonností,“ prohlásil tehdejší premiér o své budoucí manželce.

Speciál ČT24 - Razie policie na Úřadu vlády

Premiérův otřes, politický zvrat

Policie obvinila Nagyovou (dnes Nečasovou), že stála v pozadí dohody mezi takzvanými rebely ODS a vládní koalicí z podzimu 2012. Tehdejší poslanci ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř se vzdali poslaneckých mandátů, čímž umožnili schválení vládního daňového balíčku. K odstoupení z poslaneckých funkcí byli podle policie motivováni nabídkou členství v orgánech státem řízených společností. Nagyová navíc údajně zneužila Vojenské zpravodajství (bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek) ke sledování tří osob, včetně tehdejší premiérovy manželky Radky.

Další den – v pátek 14. 6. Nečas při vystoupení ve sněmovně rázně odmítl výzvy levice k rezignaci. Pro fakt, že policie vynesla na světlo hned několik kauz, jejichž středobodem byla Nagyová,  našel jen slova o „mediální bramboračce“. Jednání s trojicí exposlanců ODS, za které ho policie chtěla popotahovat, označil tehdy za „vyvažující politický deal“, který je běžnou součástí politiky. Už o dva dny později po nočním jednání grémia ODS ale otočil. Avizoval, že následující den rezignuje na svou funkci. Skončil i jako předseda ODS a věci nabraly nečekané obrátky.

5 minut
Nečas po zásahu ÚOOZ na Úřadu vlády: Celý den jsem pracoval a získával informace
Zdroj: ČT24

Zemanův vstup do hry

Výkonná rada strany pověřila grémium jednáním o sestavení nové vlády na půdorysu dosavadní koalice (ODS, TOP 09 a LIDEM), s premiérem z řad ODS. Kandidátkou na premiérku za ODS se stala předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Opozice (ČSSD, KSČM) odmítala obnovení současné koalice s jiným premiérem a chtěla rozpuštění sněmovny a nové volby.

ODS pak 25. června oznámila prezidentu Miloši Zemanovi, že má 101 podpisů pro podporu případné nové vlády dosavadní koalice. Zeman však ještě týž den jmenoval premiérem nestraníka, bývalého člena ČSSD a někdejšího ministra financí své vlády Jiřího Rusnoka. Učinil tak přes nesouhlas stran bývalé vládní koalice i opozice. Rusnokem navrženou vládu, kterou tvořila řada Zemanových příznivců, prezident jmenoval 10. července. Kabinet pak nezískal důvěru sněmovny a téměř půl roku vládl v demisi.

Kauzy běží i pět let po nejvýznamnějším policejním zásahu v polistopadových dějinách

Policejní zásah z 13. června 2013 vyústil v řadu soudních kauz, z nichž většina ještě nebyla ukončena. Výjimkou je část kauzy tzv. poslaneckých trafik. Nejvyšší soud dospěl k závěru, že exposlanci jsou kvůli imunitě (indemnitě) vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení a nelze je tedy trestně stíhat. Muži pak chtěli po státu téměř desetimilionové odškodné, nakonec po dohodě dostali částky v řádu statisíců korun. Kauza však pokračuje, obvinění čelí bývalý premiér Nečas, jeho současná manželka Jana Nečasová a bývalý náměstek ministerstva zemědělství Roman Boček.

Nečasová figuruje i v dalších větvích kauzy. V jedné z nich, která se týká zneužití Vojenského zpravodajství, jí Obvodní soud pro Prahu 1 loni v listopadu uložil dvouletý podmíněný trest a pětiletý zákaz činnosti. Podmíněné tresty dostali také obžalovaní zpravodajci Kovanda, Páleník a Pohůnek. Tresty jsou nepravomocné.

Nečasová čelí také společně s lobbistou Ivo Rittigem žalobě za údajné vyzrazení utajované informace BIS. Loni v lednu soud Nečasové uložil podmíněný trest v délce 1,5 roku, Rittigovi a jeho právníkovi Davidu Michalovi pak devítiměsíční podmínku. Odvolací soud ale vrátil případ k novému projednání.

Další obžaloba, která se týká Nečasové, je z krácení daně. Policie ji v březnu 2015 obvinila kvůli tomu, že finančnímu úřadu nepřiznala dary, například drahé kabelky, které jako ředitelka premiérova kabinetu dostávala. Cenu dárků policie vyčíslila na 10,1 milionu korun, zkrácená daň podle žalobců činí 736 tisíc korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 2 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 3 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 3 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 3 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
16:30Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 6 hhodinami
Načítání...