„Naprostá neúcta k lidskému životu.“ Za vraždu manželů potvrdil soud dvojici Slováků výjimečné tresty

Slováci Michaela Krajčová a Ján Moncoľ si odpykají 28 a 27 let za loupežnou vraždu manželů na Písecku. Výjimečné tresty ve středu pravomocně potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl jejich odvolání. Dvojice své oběti ubodala v jejich mobilním domě a poté jim z bytu ukradla nejméně 400 tisíc korun. Krajčová vinu popřela, Moncoľ se přiznal částečně. Součástí trestů je také vyhoštění z Česka na neurčitou dobu.

Michaela Krajčová a Ján Moncoľ
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Deml

„O tom, že se jedná o naprostou neúctu k lidskému životu, naprosto amorální chování a ze strany obžalované Krajčové o obrovský nevděk, nemá cenu dál polemizovat,“ uvedl předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Uložení výjimečných trestů zdůvodnil jednak morálním profilem obou obžalovaných, jednak tím, že brutalita napadení byla ve srovnání s obdobnými trestnými činy mimořádná.

Tragická událost se stala 7. ledna 2018 v osadě Jamný u obce Záhoří nedaleko Písku. Krajčová a Moncoľ navštívili manželský pár pod záminkou spolupráce při prodeji elektrospotřebičů. Krajčová manžele znala z dřívějška, protože v minulosti pracovala u nich ve firmě a bydlela u nich. Podle svědků ji brali jako dceru, a to zejména manželka, která za Krajčovou ještě krátce před svou smrtí zaplatila dluhy u telefonního operátora.

„Obžalovaná Krajčová věděla, že poškození jsou celkem movití, a napadlo ji, že by je o tyto peníze mohla připravit,“ řekl k tomu Lněnička.

Mezi oběma dvojicemi vypukla hádka, po které Moncoľ a Krajčová na starší pár zaútočili. Devětapadesátiletého muže bodali do obličeje, hlavy či krku a zasadili mu celkem 25 ran. O pět let mladší ženu usmrtili hlubokou ranou do krku, která přeťala tepnu. Podle znalců tuto ránu zasadil zezadu útočník, který byl menšího vzrůstu než oběť, tedy Krajčová. Oba manželé na místě vykrváceli.

Pachatelé byli dopadeni v Rumunsku

Vrazi pak z mobilního domu ukradli klíče od bytu ubodaného páru, odkud poté Krajčová vzala příruční trezor s penězi. Dvojice odjela vypůjčeným autem na Slovensko, kde peníze směnila na eura, a pokračovala přes Maďarsko do Rumunska. Tam ji 18. ledna 2018 dopadla policie. Technici v autě objevili krev zavražděného muže, v mobilním domě zase našli Moncoľovu krev.

Moncoľ své výpovědi měnil, v jedné však konflikt s manželi přiznal a uvedl také, že se ho účastnila i Krajčová. Přišel také s verzí, že chtěli od napadeného muže vymoci peníze za to, že Krajčovou v minulosti údajně znásilnil.

Žena trvala na své nevině. „Skutek, který mi je kladen za vinu, jsem nespáchala. Byla jsem uvedena v omyl,“ řekla ve středu soudcům bez bližšího vysvětlení. Dodala pouze, že zavražděné vnímala jako vlastní rodiče.

Lněnička vysvětlil, že o uložení výjimečného trestu, tedy 20 až 30 let vězení, uvažuje soud vždy, když pachatelé vraždy naplní dva ze znaků takzvané kvalifikované skutkové podstaty. V tomto případě byly splněny hned tři znaky: vražda více lidí, majetkový motiv a obzvlášť trýznivý způsob provedení činu.

„Je zřejmé, že poškození byli usmrceni naprosto brutálním způsobem, jednalo se spíše o masakr. Znalci vyslovili i domněnku, že poškození byli mučeni bodáním malé intenzity, aby prozradili informace, které pachatelé chtěli vědět,“ podotkl soudce.

Podle rozsudku musí odsouzená dvojice společně uhradit dětem a příbuzným zavražděných celkem 4,6 milionu korun jako nemajetkovou újmu. Moncoľ se ve středu přítomným pozůstalým omluvil, Krajčová nikoliv.