Sbírky po střelbě v Ostravě vybraly už 6,5 milionu. První pomůže ovdovělému celníkovi

Přes šest a půl milionu korun už přispěli dárci na sbírky pro oběti střelby v ostravské fakultní nemocnici. Peníze na sbírkových účtech, které spustilo pět organizací, přibývají i po devíti dnech od tragédie. Jako první ukončí sbírku 15. ledna Spolek celníků České republiky. Obnos předají rodině zaměstnance, kterému při útoku zahynula manželka a matka jeho synů.

Střelba v ostravské nemocnici
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Nejvíce lidé přispívají na transparentní účet Fakultní nemocnice Ostrava. Ke čtvrtku tam poslali téměř pět milionů korun. Sbírky spustila také Vězeňská služba ve spolupráci s policejním odborovým svazem, Základní škola Ivana Sekaniny, Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava nebo Spolek celníků České republiky.

Ti ukončí sbírku jako první už 15. ledna. Peníze předají zaměstnanci, který při tragédii přišel o manželku a matku svých dětí. „Přesné datum předání ještě nevíme. Peníze mu přepošleme na účet,“ říká jednatel spolku Josef Dörfl.

Ostatní sbírky pak potrvají do konce března, s výjimkou té od Vězeňské služby, která trvá do poloviny února.

K útoku na poliklinice v Ostravě-Porubě došlo v úterý 10. prosince ráno. Muž ozbrojený nelegálně drženou zbraní začal bez varování pálit do pacientů v čekárně. Po útěku před policií si sám vzal život.