Čína si stěžovala na Kuberu kvůli jeho vztahům s Tchaj-wanem, píše Deník N

Čínská ambasáda v Praze si v Senátu stěžovala na středeční projev předsedy horní parlamentní komory Jaroslava Kubery (ODS) na tchajwanské oslavě, kde vyzdvihl ekonomickou spolupráci a vyfotil se s představiteli tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře. Prezident Miloš Zeman a další ústavní činitelé Kuberu, který má v plánu příští rok i návštěvu Tchaj-wanu, následně varovali, že jeho jednání může zhoršit vztahy s Čínou. Uvedl to server Deník N.

Podle Deníku N Kuberovy styky s Tchaj-wanem ve čtvrtek řešili na schůzce k zahraniční politice spolu se Zemanem premiér Andrej Babiš (ANO), předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) a ministři zahraničí a vnitra Tomáš Petříček a Jan Hamáček (oba ČSSD).

Podle Kubery politici situaci srovnávali s Prahou, která se nyní dostala do diplomatické roztržky s Čínou kvůli sesterské smlouvě s Pekingem. Pražská rada tento týden rozhodla o jejím ukončení. Důvodem bylo vypovězení článku, podle něhož měla česká metropole uznávat politiku jedné Číny. Peking reagoval oznámením o vypovězení smlouvy ze své strany.

Předseda Senátu se ale tomuto srovnání brání. „Senát je svébytný a kromě toho jsem opoziční politik a politika této vlády mě k ničemu nezavazuje,“ sdělil Kubera. Hrad ani Hamáček schůzku nechtěli komentovat, její ostatní účastníci na dotaz Deníku N nereagovali.

Kubera: Nejde o nic protičínského

V souvislosti se svou plánovanou cestou na Tchaj-wan Kubera uvedl, že nejde o nic „protičínského“. „Tchaj-wan je třetí největší obchodní partner z Asie. Asijští velvyslanci si velice stěžovali na naši jednostrannou orientaci,“ odůvodnil svou cestu Kubera.

Čína kvůli Tchaj-wanu tlačila na české představitele už v minulosti. Počátkem roku například tehdejší ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO) na popud čínského velvyslance nechala vykázat zástupce Tchaj-wanu z jednání zahraničních investorů se zástupci ministerstva.