Piráti chtějí po Babišovi, aby zveřejnil plán investic. Podali správní žalobu

Předseda poslaneckého klubu pirátské strany Jakub Michálek podal správní žalobu, kterou se domáhá, aby premiér Andrej Babiš (ANO) zveřejnil Národní investiční plán. Michálek tak učinil poté, co neuspěl se žádostí podle jednacího řádu sněmovny ani s následným odvoláním. Zveřejnění dokumentu podle něj nebrání zákonné důvody, lidé a obce naopak mají nárok vědět, které projekty dokument obsahuje. Premiér uvádí, že plán předloží do Vánoc.

Jakub Michálek v Poslanecké sněmovně
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Babiš rámcově představil plán loni s tím, že zahrnuje přes 17 tisíc projektů za 3,45 bilionu korun na roky 2019 až 2030. Do roku 2022 mají být podle plánu financovány projekty za 1,226 bilionu korun.

Plán vznikl na základě krajských výjezdů bývalé menšinové vlády ANO a na základě požadavků jednotlivých resortů, obcí a krajů. Babiš jeho zveřejnění odmítl s odůvodněním, že to je interní materiál.

Michálek ještě upřesnil, že z procesní opatrnosti podal žaloby svým jménem hned dvě – jedna směřuje na samotnou vládu, druhá na Úřad vlády. „Cílem je transparentně seznámit starosty a další občany s tím, do čeho vláda hodlá investovat peníze daňových poplatníků,“ napsal.

Věcí by se měl zabývat pražský městský soud, který řeší nejvíce správních žalob ze všech krajských soudů a správní řízení mu trvají nejdéle – loni to bylo průměrně 569 dní. Poslanec uvedl, že prozatím nepožádal soud o případné přednostní projednání.

Piráti už v dubnu Babišovi pohrozili, že o vydání dokumentu budou usilovat žalobou, pokud neuspějí s předchozími postupy. „Pro odepření informace není zákonný důvod, protože jejímu poskytnutí nebrání ani zákony upravující mlčenlivost, ani zákaz zveřejnění ve smyslu jednacího řádu Poslanecké sněmovny, podle kterého byla žádost podána,“ uvedl Michálek.

Neobstojí podle něj ani slova, že plán není hotový. „Nejsou věrohodná, když jej předseda vlády představil již loni v listopadu a letos v březnu jej přinesl vytištěný na jednání sněmovny,“ dodal Michálek. Pirátům vadí, že občané a starostové nemají informace o tom, zda vláda plánuje uskutečnit projekty, které jim Babiš spolu s ministry slíbil na svých cestách po krajích.

Přehled o investicích z daní

Vytvořit investiční plán je podle Michálka dobrý nápad, musí to však být veřejný dokument. „A měly by být známé postupy, podle kterých vláda vybírá projekty k realizaci a investuje peníze daňových poplatníků,“ uvedl.

Babiš v dubnu odmítl žádosti Pirátů či předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury o zveřejnění materiálu. „Národní investiční plán je moje myšlenka. A to je náš interní materiál a na vládě nebyl. A já vám ho nedám, protože je to náš interní materiál,“ uvedl tehdy.

Ve středu po jednání české a polské vlády ve Varšavě kritizoval Piráty za to, že prý stále jen žalují a udávají a údajně nemají jinou agendu než Babiše. „To je jediné, co umí. Ať si pan Michálek žaluje, koho chce,“ řekl Babiš novinářům.

Kabinet podle něj plán zveřejní a vyzve veřejnost, aby k němu dala připomínky. „My řekli, že to bude nejpozději do Vánoc, ale určitě to bude dřív,“ dodal.