Správce H-Systemu chce od obyvatel horoměřických domů 21 milionů. Jako nájemné za tři roky

Konkurzní správce H-Systemu Josef Monsport podal žalobu na bytové družstvo Svatopluk, které založili původní klienti H-Systemu. Monsport chce, aby družstvo zaplatilo 21 milionů korun za nájem za byty v Horoměřicích za poslední tři roky. Loni soud obyvatelům nařídil domy vyklidit, ti však podali ústavní stížnost a Ústavní soud stěhování odložil, dokud nerozhodne.

Že správce H-Systemu podal žalobu na družstvo Svatopluk, oznámil jeho předseda Martin Junek. Josef Monsport informaci potvrdil a odkázal se na loňské rozhodnutí Nejvyššího soudu. Interpretuje ho tak, že pouze správce může nakládat s majetkem zapsaným v konkurzu a mít z něj užitky, případně benefity v podobě nájmu. „Za celou dobu nebyli správci placeny užívajícími osobami žádné poplatky či peníze,“ dodal konkurzní správce.

Monsport upozornil, že družstvu Svatopluk již zasílal předžalobní výzvu. Podle Junka skutečně přišla, správce v ní požadoval ještě milion navíc za užívání stavebních pozemků a zahrad u řadových domů, které již byly z konkurzu vyjmuty.

Nakonec požadovaných 21 milionů je podle Monsporta nájemné za poslední tři roky – za předešlá léta již je promlčené. Vychází ze znaleckého posudku, podle kterého činilo loni obvyklé nájemné v Horoměřicích 157,50 koruny za metr čtvereční. Navíc správce žádá o zaplacení úroků z prodlení ve výši deset procent ročně. Doba prodlení má běžet od 30. května. Pokud soud žalobě vyhoví, bude družstvu podle Junka hrozit exekuce.

Družstvo vytvořené obyvateli domů, kteří si je po krachu H-Systemu sami dostavěli, má nyní 30 dní na vyjádření. Již teď je ale podle Martina Junka jasné, že se bude zaplacení bránit. „Takové peníze opravdu nemáme. Většina obyvatel jsou důchodci, kteří si neumí představit, kde by vzali tolik peněz,“ řekl Junek. Na jednu rodinu vychází zaplatit zhruba 350 tisíc korun.

H-System zkrachoval před 22 lety

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu v součtu o miliardu korun. Zakladatel firmy Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal dvanáct let ve vězení.

Ústavní soud o stížnosti proti vystěhování zatím nerozhodl

Loni v červenci klienti H-Systemu prohráli spor s insolvenčním správcem Monsportem. Nejvyšší soud vyhověl jeho dovolání a nařídil lidem vyklidit byty v osmi domeh v Horoměřicích u Prahy, ve kterých žijí. Rozhodnutí se týká šedesáti rodin, domy měly opustit do měsíce. Správce chce nemovitosti zpeněžit ve prospěch všech někdejších klientů vytunelované firmy.

Obyvatelé s rozhodnutím nesouhlasí a odstěhovat se odmítají. Ústavní soud, na který se obyvatelé horoměřických domů obrátili, rozhodnutí Nejvyššího soudu dočasně pozastavil. Stěhování není na pořadu dne, dokud o stížnosti nerozhodne. To se podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Sedláčkové ještě nestalo a není ani jasné, kdy by mohl padnout verdikt.