TÉMA

H-System

Nejvyšší soud zamítl dovolání družstva Svatopluk. Správci tak musí zaplatit nájemné
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání družstva Svatopluk, podle vykonatelného rozsudku tak musí zaplatit konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi zhruba 18,26 milionu korun s úroky. Jde o nájemné za domy v Horoměřicích u Prahy za léta 2016 až 2018. O rozhodnutí informovala mluvčí soudu Gabriela Tomíčková.
21. 2. 2024|ČTK
Část senátorů má ke kandidátovi na ústavního soudce Simonovi výhrady. Dle Pavla kritéria splňuje
Senát se připravuje na rozhodování o dalším kandidátovi na ústavního soudce. Prezident Petr Pavel nominoval Pavla Simona, soudce a předsedu senátu Nejvyššího soudu se specializací na odpovědnost státu za škodu a nemajetkovou újmu. Pavel trvá na tom, že Simon splňuje odborná i morální kritéria. Zhruba čtvrtina senátorů ale vůči němu vyjádřila výhrady.
1. 10. 2023|
Družstvo Svatopluk zatím nemusí platit více než 18 milionů v kauze H-Systemu, soud odložil vykonatelnost rozsudku
Nejvyšší soud odložil vykonatelnost rozsudku, podle kterého musí bytové družstvo Svatopluk zaplatit konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi 18,2 milionu korun s úroky. Odklad potrvá do doby, než soud rozhodne o dovolání firmy, které obdržel spolu se spisem v dubnu. Nárokovaná suma tvoří nájemné za bytové domy v Horoměřicích u Prahy za léta 2016 až 2018. Rozhodnutí o odkladu, které padlo v květnu, je dostupné na webu soudu.
12. 6. 2023|
Družstvo Svatopluk musí zaplatit milion za pozemky pod domy v Horoměřicích, potvrdil Nejvyšší soud
Bytové družstvo Svatopluk, které sdružuje část bývalých klientů zkrachovalé společnosti H-System, musí zaplatit konkurznímu správci zhruba milion korun jako nájemné za pozemky pod řadovými domy v Horoměřicích. Předchozí rozhodnutí soudů stvrdil Nejvyšší soud, který zamítl dovolání družstva. Informovala o tom Jolana Gistrová z okresního soudu pro Prahu-západ. Jde o první ukončený spor družstva a konkurzního správce. Ten žaluje družstvo ještě o dalších víc než šestatřicet milionů.
21. 2. 2023|Alžběta Mubeenová
Spor správce H-Systemu a bytového družstva Svatopluk doputoval k Nejvyššímu soudu. Bude rozhodovat o nájemném
Spor o nájemné bytového družstva Svatopluk se správcem H-Systemu Josefem Monsportem bude pokračovat. Družstvo se obrátilo na Nejvyšší soud. Proti pravomocnému rozsudku krajského soudu podal Svotopluk dovolání. České televizi to potvrdil předseda družstva Martin Junek.
6. 2. 2023|Alžběta Mubeenová
Kárný senát snížil soudci Kydalkovi na dva roky plat kvůli průtahům
Kárný senát Nejvyššího správního soudu v pondělí snížil pražskému soudci Kamilu Kydalkovi plat o 30 procent na dva roky. Důvodem jsou průtahy. Nadřízení žádali Kydalkovo odvolání z funkce, jak kvůli průtahům, tak kvůli celkovému způsobu práce. Kárný senát vyhověl žalobě jen částečně, u některých konkrétních průtahů Kydalku zprostil, v sedmi případech ale dospěl k závěru, že soudce skutečně pochybil.
6. 2. 2023|Matěj Lucovič
Bývalým klientům H-Systemu hrozí, že zaplatí další miliony. Podle soudu dluží správci nájemné za poslední tři roky
Na dalších 18 milionů korun by mohl mít nárok konkurzní správce vytunelovaného H-Systemu Josef Monsport. Okresní soud pro Prahu-západ nepravomocně rozhodl, že mu musí bytové družstvo Svatopluk, které sdružuje část bývalých klientů, zaplatit tuto sumu jako nájemné za roky 2019 až 2021. Prvoinstanční verdikt vyřkl soud jen den poté, co odvolací soud potvrdil, že Svatopluk musí zaplatit obdobnou sumu jako nájemné za roky 2016 až 2018.
27. 10. 2022Aktualizováno27. 10. 2022, 15:42|
Družstvo Svatopluk musí zaplatit 18,2 milionu korun za užívání domů v Horoměřicích, potvrdil soud
Bytové družstvo Svatopluk musí zaplatit konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi 18,2 milionu korun s úroky za nájemné bytových domů v Horoměřicích u Prahy v letech 2016 až 2018. Rozsudek Okresního soudu pro Prahu-západ ve středu pravomocně potvrdil středočeský krajský soud. Družstvo proti rozsudku podá dovolání k Nejvyššímu soudu, avizoval jeho předseda Martin Junek.
26. 10. 2022Aktualizováno26. 10. 2022, 11:55|
Družstvo Svatopluk musí zaplatit milion za pozemky pod domy v Horoměřicích. Potvrdil to odvolací soud
Bytové družstvo Svatopluk, které sdružuje část bývalých klientů zkrachovalé společnosti H-System, musí zaplatit konkurznímu správci zhruba milion korun jako nájemné za pozemky pod řadovými domy v Horoměřicích. Pravomocně o tom rozhodl Krajský soud v Praze, který potvrdil rozsudek Okresního soudu Praha-Západ. Jeho mluvčí Dominik Duchoň to uvedl pro Českou televizi. Konkurzní správce Josef Monsport žaluje družstvo Svatopluk ještě o dalších jednadvacet milionů s úroky.
9. 8. 2022|Šimon Rogner
Soud pravomocně zabral areál v Rabyni. Patřil zakladateli vytunelovaného H-Systemu
Pražský městský soud potvrdil zabrání areálu v Rabyni na Benešovsku, který dříve patřil zakladateli vytunelované společnosti H-System Petru Smetkovi. Informoval o tom mluvčí soudu Adam Wenig. Pozemky získal v roce 2005 v dražbě podnikatel Luděk Fabinger. Podle soudu však byla aukce nezákonná. Vlastníkem pozemků se tak nyní stává stát.
19. 4. 2022|
Kauza H-System: Družstvo Svatopluk má zaplatit 18 milionů jako nájemné za užívání domů, rozhodl soud
Bytové družstvo Svatopluk má zaplatit konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi 18,2 milionu korun s úroky. V úterý o tom rozhodl Okresní soud pro Prahu-západ, rozsudek ale není pravomocný. Peníze má družstvo Svatopluk zaplatit jako nájemné bytových domů v Horoměřicích u Prahy v letech 2016 až 2018. Družstvo se proti rozhodnutí odvolá, avizoval předseda družstva Martin Junek.
29. 3. 2022Aktualizováno29. 3. 2022, 16:51|
Soud zabral areál v Rabyni, kterého se zakladatel H-Systemu zbavil zinscenovanou exekucí
Obvodní soud pro Prahu 2 zabral areál v Rabyni, kterého se pomocí údajně zinscenované exekuce zbavil zakladatel H-Systemu Petr Smetka. Podle soudu šlo o snahu zabránit odškodnění klientů společnosti. Rekreační areál na Slapech, byl vydražen i přesto, že ho žalobci zablokovali. Podle soudkyně má operace znaky organizovaného zločinu.
19. 1. 2022Aktualizováno19. 1. 2022, 20:06|daz
Družstvo Svatopluk musí podle soudu zaplatit milion za pozemky pod domy v Horoměřicích
Stavební bytové družstvo Svatopluk, které sdružuje část bývalých klientů zkrachovalé společnost H-System, musí podle soudu zaplatit konkurznímu správci zhruba milion korun jako nájemné za pozemky pod řadovými domy v Horoměřicích. Rozhodl o tom okresní soud pro Prahu - západ. Rozsudek je nepravomocný, družstvo se proti němu podle předsedy Martina Junka odvolá.
18. 10. 2021|
Klienti zkrachovalého H-systemu dostali naději na odškodnění
Pražský městský soud dal klientům zkrachovalého H-systemu naději na odškodnění i z majetku, kterého se zakladatel firmy Petr Smetka už dřív zbavil. Nižší instance musí podle verdiktu znovu jednat o zabrání rekreačního areálu u Slapské přehrady.
5. 9. 2021|
V Horoměřicích je už prodaná většina bytů po H-Systemu. Zájem neprojevili jen čtyři uživatelé
V Horoměřicích u Prahy se ze šedesáti dražených bytů z konkurzu po zkrachovalé společnosti H-System prodalo už padesát čtyři. Uživatel dalšího si vyřizuje žádost o hypotéku, celkem se tak podaří bez problémů prodat pětapadesát bytů. O čtyři neprojevili jejich dosavadní uživatelé zájem a budou se dražit znovu, uživatel posledního podal žalobu na vyloučení nemovitosti z konkurzu a odmítá si byt odkoupit. Kauza se tak po letech blíží ke svému závěru.
19. 7. 2021|
Klienti H-Systemu se dočkali vlastního bydlení. Po třiadvaceti letech odkoupili 55 z 60 bytů
V kauze H-System končí další dějství. Třiadvacet let po krachu firmy se většina klientů z Horoměřic dočkala vlastního bydlení. Využili nabídky konkurzního správce a odkoupili 55 z celkového počtu 60 bytů. Celá kauza ale zdaleka nekončí.
8. 7. 2021|
Obyvatelům bytů po H-Systemu hrozí opět vystěhování, prodej zablokovala žaloba
Současným obyvatelům bytů po zkrachovalé společnosti H-System v Horoměřicích u Prahy opět hrozí vystěhování. Jejich prodeje v konkurzu zablokovala vylučovací žaloba. Ta se týká pozemků pod přilehlými cestami. Informaci potvrdili předseda bytového družstva Horoměřice 2020 Michal Beník, šéf věřitelského výboru Petr Pavel i předseda BD Svatopluk Martin Junek.
24. 3. 2021|
Obyvatelé bytů po H-Systemu je mohou odkoupit, podali nejlepší nabídky
Současní obyvatelé bytů po zkrachovalé společnosti H-System v Horoměřicích u Prahy mohou užívané byty odkoupit. Všech 56 zájemců podalo ve výběrovém řízení nejvýhodnější nabídku. Na čtyři byty nabídka nepřišla, jejich současní obyvatelé komunikují s věřitelským výborem, o byty nemají zájem a jsou připraveni je opustit, řekl šéf věřitelského výboru a advokát největšího věřitele H-Systemu Petr Pavel.
29. 1. 2021Aktualizováno29. 1. 2021, 18:22|
Začal prodej bytů po zkrachovalém H-Systemu, v nabídce jich je šedesát
Ve středu začal prodej 60 bytů v Horoměřicích u Prahy, které patří do konkurzu po zkrachovalé společnosti H-System. Konkurzní správkyně Iva Fialová Ištvánková zveřejnila na realitním portálu Sreality.cz šedesát inzerátů na jednotlivé byty. Inzeráty jsou bez cen, o podrobnosti musí zájemce požádat e-mailem. Nabídky lze podávat do 20. ledna, řekl ČTK Martin Junek, předseda bytového družstva Svatopluk, které sdružuje část bývalých klientů H-Systemu.
3. 12. 2020|
Družstvo Svatopluk žádá soud o zrušení souhlasu s prodejem bytů po H-Systemu
Bytové družstvo Svatopluk podalo k pražskému městskému soudu žádost o zrušení souhlasu s prodejem bytů v konkurzu po zkrachovalé společnosti H-System v Horoměřicích. Družstvo zároveň podalo stížnost na postup soudu při udělování povolení k prodeji. Připravujeme i ústavní stížnost, uvedl předseda družstva Martin Junek.
26. 10. 2020|
Obyvatelé bytů po H-Systemu zpochybňují cenu, kterou za ně mají zaplatit. Chtějí slevu 85 procent, dostali 15
Družstvo Svatopluk, které sdružuje část obyvatel bytů po H-Systemu v Horoměřicích, zpochybňuje stanovenou cenu, za kterou by si obyvatelé měli své domovy odkoupit. Věřitelský výbor jim nabízí patnáctiprocentní slevu oproti tržním cenám, podle Svatopluku by ale měla být sleva 85procentní. Družstvo navíc tvrdí, že je vlastníkem inženýrských sítí.
26. 9. 2020|
Věřitelé zkrachovalého H-Systemu schválili první posudky na prodej bytů v Horoměřicích
Věřitelský výbor zkrachovalé společnosti H-System schválil prvních deset znaleckých posudků, které určily prodejní cenu bytů po H-Systemu v Horoměřicích u Prahy. Prodávat se bude celkem šedesát bytů, cena je však zatím známá jen u deseti z nich. Jde o stejné byty 1+1 s předzahrádkou, která se u jednotlivých bytů liší plochou. Určené ceny se pohybují mezi 45 a 55 tisíci korunami za metr čtvereční. Bytové družstvo Svatopluk má však výhrady k přiznané hodnotě dostavby domů.
24. 9. 2020|
Zakladatel H-Systemu zinscenoval aukci rekreačního areálu v Rabyni, tvrdí žalobce
Objevilo se nové svědectví v případu údajných machinací s majetkem, který měl sloužit k odškodnění klientů vytunelované společnosti H-System. Rekreační areál v Rabyni u Slapské přehrady stát sice zakladateli H-Systemu Petru Smetkovi zablokoval, ale na základě exekuce ho v dražbě koupil Smetkův známý. Podle žalobce byla aukce zinscenovaná.
12. 8. 2020|
Na okolnosti podezřelé dražby areálu v Rabyni si její účastník nevzpomíná. Další svědky soud vyslechne v září
Jednání obvodního soudu pro Prahu 2 o zabrání areálu v Rabyni u slapské přehrady, který dříve patřil zakladateli vytunelované společnosti H-System Petru Smetkovi, ve středu pokračovalo výslechem svědků. Soud se zajímal především o schůzku, která se měla konat před dražbou, v níž areál získal podnikatel Luděk Fabinger. Soud už v minulosti určil, že má areál připadnout státu, rozhodnutí však zrušil Nejvyšší soud. Výslech svědků bude pokračovat v září.
12. 8. 2020|