Začal prodej bytů po zkrachovalém H-Systemu, v nabídce jich je šedesát

2 minuty
UDÁLOSTI: Konkurzní správce zahájil prodej šedesáti bytů po zkrachovalém H-Systemu
Zdroj: ČT24

Ve středu začal prodej 60 bytů v Horoměřicích u Prahy, které patří do konkurzu po zkrachovalé společnosti H-System. Konkurzní správkyně Iva Fialová Ištvánková zveřejnila na realitním portálu Sreality.cz šedesát inzerátů na jednotlivé byty. Inzeráty jsou bez cen, o podrobnosti musí zájemce požádat e-mailem. Nabídky lze podávat do 20. ledna, řekl ČTK Martin Junek, předseda bytového družstva Svatopluk, které sdružuje část bývalých klientů H-Systemu.

„Jsou ve špatném stavu, zatéká do nich, praskají zdi. Jde o levné sociální bydlení,“ okomentoval předseda bytového družstva Junek inzeráty. Výši zhodnocení i prodejní cenu bytů určil znalecký posudek. U jednotlivých bytů se liší ceny podle velikosti i jejich skutečného stavu. Koupí-li si byt současní uživatelé, konkurzní správce jim odečte investici do dostavby.

Například byt 2+1 s malou zahrádkou se podle Junka nabízí za tři miliony korun. Zhodnocení pro případného současného obyvatele činí 600 tisíc korun, může si ho tak koupit za 2,4 milionu. Kdokoliv ale může do 20. ledna nabídnout víc než tři miliony. Pokud nabídky cenu zvednou, bude mít současný uživatel stále přednostní právo, bude ale muset zaplatit vyšší cenu, zhodnocení se totiž odčítá z nejvyšší nabídnuté částky.

Jiný byt 3+1 s větší zahradou byl podle Junka oceněn na 4,5 milionu, zhodnocení pro současné uživatele bytu činí v tomto případě 1,2 milionu. Nejnižší cena, za kterou si tak může nynější obyvatel byt koupit, je 3,3 milionu. „Jen naprostý šílenec by si tyto byty koupil za tuto cenu,“ podotkl Junek.

Vypočítané zhodnocení je podle něj velmi nízké, zhruba odpovídá investici do dokončení hrubé stavby v hodnotě z 90. let. „Byty se ale prodávají za současnou hodnotu,“ dodal.

Majitel bytu bude platit nájemné za inženýrské sítě i přístupové cesty

Junek zároveň upozornil, že družstvo vlastní inženýrské sítě i přístupové cesty. „Rozvěsili jsme na všechny vchody letáky, které upozorňují případné zájemce, že mu bude za užívání sítí a přístupových cest, které vybudovalo z vlastních zdrojů družstvo, účtováno nájemné,“ zdůraznil. Chystá i velký plakát s touto informací, který bude viset u vjezdu do sídliště.

„Je to prokletá lokalita postižená řadou smutných lidských osudů a úmrtí,“ podotkl Junek. V řadě bytů je podle něj plíseň, neboť do nich zatéká střechou. „Všechny byty jsou před rekonstrukcí, bude potřeba vyměnit střechy. Jsou to levné stavby z 90. let, ostatně H-System nabízel a připravoval levné bydlení,“ dodává. Připomněl, že byt 3+1 o rozloze 100 metrů čtverečních tehdy H-System inzeroval za 999 tisíc korun.

Šéf věřitelského výboru a advokát největšího věřitele H-Systemu Petr Pavel odmítl prodej bytů komentovat. „Postupuje se přesně v souladu s usnesením konkurzního soudu,“ řekl.

Zhruba polovina lidí je podle Junkova odhadu odhodlána byty z konkurzu koupit. „Zhruba 90 procent lidí bude hledat možnost úvěru,“ řekl. V bytech ale podle něj bydlí i takoví, kteří si koupi nebudou moci dovolit.

Junek doporučil všem, aby případné zájemce o koupi a prohlídku do svých domovů nepouštěli. „I když nevím, jestli to není dobře spíš pro ty zájemce. Neuvidí tak, v jakém stavu ty byty opravdu jsou,“ řekl Junek.

Nabídky se budou podávat v obálce. Horoměřičtí tak budou moci vyšší cenu nabídnout po jejich otevření.

H-System uzavřel po založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachoval, dokončil jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu celkem o miliardu. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení.

Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty na vlastní náklady dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu. Podle Junka ale lidé měli souhlas bývalého konkurzního správce. Souhlas konkurzního soudu nebyl podle něj v té době zapotřebí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česko má určité pochopení pro německé hraniční kontroly, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) na jednání v Berlíně s německým kancléřem Friedrichem Merzem sdělil, že má určité pochopení pro kontroly na německých hranicích. Dlouhodobé řešení boje proti migraci ale dle něj musí být evropské. Fiala také ocenil, že Německo po nástupu nového kancléře převzalo větší zodpovědnost za bezpečnost Evropy.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

V bitcoinové kauze není zatím nikdo obviněn, stát kryptoměny stále drží

Policie zatím v bitcoinové kauze, které státu daroval Tomáš Jiřikovský odsouzený dříve za drogy a zpronevěru, nikoho neobvinila. Prověřování ale nadále pokračuje pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Po jednání senátního bezpečnostního výboru to uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun. Státu podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím žádná škoda nevznikla. Kupující však chtějí zpět své peníze a dokončit obchody podle původní dohody.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Webová aplikace Bouračka může pomoci se záznamem o nehodě

Řidiči, kteří se stanou účastníky dopravní nehody se škodou do 200 tisíc korun a bez zranění, mohou od 1. července využít webovou aplikaci Bouračka. On-line nástroj je alternativou papírového euroformuláře a řidičům umožní sepsat záznam o nehodě i bez tužky a papíru. Počet malých dopravních nehod, které mohou účastníci vyřídit bez policie, podle pojišťoven roste. Přinášíme přehled o tom, jak aplikace funguje a také odpovědi na nejčastější dotazy.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

České firmy se na dostavbě Dukovan zapojí z víc než 60 procent, míní Vlček

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) si myslí, že zapojení českých firem do dostavby jaderné elektrárny Dukovany bude ještě větší než 60 procent. Není to jen o konkrétním procentuálním zapojení, tím projektem jim vytvoříme podmínky, jak můžou české technologie exportovat i na další trhy, prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle Vlčka je nepochybné, že některé věci si Korejci budou dodávat sami. S ohledem na strategičnost a důležitost projektu uvedl, že ať přijde jakákoliv vláda, jenom blázen by ho zastavil.
před 4 hhodinami

Policie stíhá ženy za neoprávněné vystavování neschopenek

Policie stíhá dvě ženy z Českokrumlovska, které podle ní vystavily desítky zdravotních neschopenek, ačkoliv ani jedna z nich nebyla lékařka. Dříve působily jako nelékařský personál v ordinaci doktorky, která již svou praxi ukončila. Obviněné však nadále ordinaci provozovaly a neoprávněně lidem poskytovaly zdravotnické služby, uvedla policie.
před 9 hhodinami

Začala stavba obchvatu Běchovic za bezmála čtyři miliardy korun

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo stavět obchvat pražských městských částí Běchovice a Újezd nad Lesy a středočeských Úval. Přeložka silnice I/12 dlouhá 12,6 kilometru přímo navazuje na rozestavěný úsek Pražského okruhu z Běchovic k dálnici D1. Stavba vyjde na 3,78 miliardy korun bez DPH, zprovoznit by se měla společně s novým úsekem Pražského okruhu na přelomu let 2027 a 2028, informovalo ŘSD.
před 9 hhodinami

ČD Cargo propustí až sedm set lidí a sešrotuje další vozy

Český nákladní dopravce ČD Cargo plánuje propustit do konce roku až 700 zaměstnanců, tedy více než desetinu celkového počtu, uvedl v úterý na síti X předseda představenstva a výkonný ředitel firmy Tomáš Tóth. Firma se podle něj musí připravit na výrazný pokles přepravy. Dané problémy podle Federace strojvůdců ČR nelze řešit jen propouštěním zaměstnanců, preferuje strukturální změny ve fungování celého podniku.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Obrana podepsala smlouvu na nákup 24 obrněnců Mars

Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu se švédskou firmou SAAB Dynamics AB na nákup 24 kolových obrněných vozidel Mars s integrovaným systémem protivzdušné obrany RBS 70 NG. Hodnota zakázky činí 4,2 miliardy korun bez DPH.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...