Začal prodej bytů po zkrachovalém H-Systemu, v nabídce jich je šedesát

UDÁLOSTI: Konkurzní správce zahájil prodej šedesáti bytů po zkrachovalém H-Systemu (zdroj: ČT24)

Ve středu začal prodej 60 bytů v Horoměřicích u Prahy, které patří do konkurzu po zkrachovalé společnosti H-System. Konkurzní správkyně Iva Fialová Ištvánková zveřejnila na realitním portálu Sreality.cz šedesát inzerátů na jednotlivé byty. Inzeráty jsou bez cen, o podrobnosti musí zájemce požádat e-mailem. Nabídky lze podávat do 20. ledna, řekl ČTK Martin Junek, předseda bytového družstva Svatopluk, které sdružuje část bývalých klientů H-Systemu.

„Jsou ve špatném stavu, zatéká do nich, praskají zdi. Jde o levné sociální bydlení,“ okomentoval předseda bytového družstva Junek inzeráty. Výši zhodnocení i prodejní cenu bytů určil znalecký posudek. U jednotlivých bytů se liší ceny podle velikosti i jejich skutečného stavu. Koupí-li si byt současní uživatelé, konkurzní správce jim odečte investici do dostavby.

Například byt 2+1 s malou zahrádkou se podle Junka nabízí za tři miliony korun. Zhodnocení pro případného současného obyvatele činí 600 tisíc korun, může si ho tak koupit za 2,4 milionu. Kdokoliv ale může do 20. ledna nabídnout víc než tři miliony. Pokud nabídky cenu zvednou, bude mít současný uživatel stále přednostní právo, bude ale muset zaplatit vyšší cenu, zhodnocení se totiž odčítá z nejvyšší nabídnuté částky.

Jiný byt 3+1 s větší zahradou byl podle Junka oceněn na 4,5 milionu, zhodnocení pro současné uživatele bytu činí v tomto případě 1,2 milionu. Nejnižší cena, za kterou si tak může nynější obyvatel byt koupit, je 3,3 milionu. „Jen naprostý šílenec by si tyto byty koupil za tuto cenu,“ podotkl Junek.

Vypočítané zhodnocení je podle něj velmi nízké, zhruba odpovídá investici do dokončení hrubé stavby v hodnotě z 90. let. „Byty se ale prodávají za současnou hodnotu,“ dodal.

Majitel bytu bude platit nájemné za inženýrské sítě i přístupové cesty

Junek zároveň upozornil, že družstvo vlastní inženýrské sítě i přístupové cesty. „Rozvěsili jsme na všechny vchody letáky, které upozorňují případné zájemce, že mu bude za užívání sítí a přístupových cest, které vybudovalo z vlastních zdrojů družstvo, účtováno nájemné,“ zdůraznil. Chystá i velký plakát s touto informací, který bude viset u vjezdu do sídliště.

„Je to prokletá lokalita postižená řadou smutných lidských osudů a úmrtí,“ podotkl Junek. V řadě bytů je podle něj plíseň, neboť do nich zatéká střechou. „Všechny byty jsou před rekonstrukcí, bude potřeba vyměnit střechy. Jsou to levné stavby z 90. let, ostatně H-System nabízel a připravoval levné bydlení,“ dodává. Připomněl, že byt 3+1 o rozloze 100 metrů čtverečních tehdy H-System inzeroval za 999 tisíc korun.

Šéf věřitelského výboru a advokát největšího věřitele H-Systemu Petr Pavel odmítl prodej bytů komentovat. „Postupuje se přesně v souladu s usnesením konkurzního soudu,“ řekl.

Zhruba polovina lidí je podle Junkova odhadu odhodlána byty z konkurzu koupit. „Zhruba 90 procent lidí bude hledat možnost úvěru,“ řekl. V bytech ale podle něj bydlí i takoví, kteří si koupi nebudou moci dovolit.

Junek doporučil všem, aby případné zájemce o koupi a prohlídku do svých domovů nepouštěli. „I když nevím, jestli to není dobře spíš pro ty zájemce. Neuvidí tak, v jakém stavu ty byty opravdu jsou,“ řekl Junek.

Nabídky se budou podávat v obálce. Horoměřičtí tak budou moci vyšší cenu nabídnout po jejich otevření.

H-System uzavřel po založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachoval, dokončil jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu celkem o miliardu. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení.

Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty na vlastní náklady dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu. Podle Junka ale lidé měli souhlas bývalého konkurzního správce. Souhlas konkurzního soudu nebyl podle něj v té době zapotřebí.