Klienti H-Systemu se dočkali vlastního bydlení. Po třiadvaceti letech odkoupili 55 z 60 bytů

Nahrávám video

V kauze H-System končí další dějství. Třiadvacet let po krachu firmy se většina klientů z Horoměřic dočkala vlastního bydlení. Využili nabídky konkurzního správce a odkoupili 55 z celkového počtu 60 bytů. Celá kauza ale zdaleka nekončí.

Přes dvacet let bez jisté střechy nad hlavou a roky soudních sporů. Obavy v Horoměřicích vystřídal alespoň částečný klid bez strachu z vystěhování. Rodina paní Vašinové bydlí v bytě 2 + kk. Po začátku kauzy se jim narodili dva synové. Staršímu je dnes už 19 let. Byt si teď zhruba za tři miliony korun odkoupili od konkurzního správce. „Na jednu stranu je to moc pěkný pocit, na druhou stranu trošku křivda, že to musíme platit potřetí, vlastně až do důchodu,“ uvádí Vašinová.

Prodej bytů zkomplikovaly spory uvnitř bytového družstva Svatopluk. Jeho členka podala vylučovací žalobu s tím, že družstvu patří silnice a noví majitelé bytů si nemohou do katastru zapsat věcná břemena pro jejich užívání. „V tu chvíli jsme vystřízlivěli a věděli jsme, že SBD Svatopluk s námi nemá čestné úmysly,“ říká Vašinová.

Vlastníci jednotek tvrdí, že jim družstvo zkomplikovalo jednání s bankami o úvěru. „To je pravda, některým lidem se to může zkomplikovat. Já si myslím, že se to ale dá nějakým způsobem vyřešit,“ říká předseda SBD Svatopluk Martin Junek.

Správce požaduje po družstvu Svatopluk 30 milionů korun

Výtěžek z prodeje bytů chce správce rozdělit mezi všechny klienty H-Systemu, kteří se svou pohledávkou přihlásili do konkurzního řízení. „Byl bych velmi rád, kdyby se to po 21 letech ukončilo, ale mám obavu, že to kroky družstva Svatopluk nedovolí,“ míní správce konkurzní podstaty společnosti Josef Monsport.

Téměř žádnou škodu lidem nenahradil odsouzený zakladatel firmy Petr Smetka. Před třiadvaceti lety klienty ujišťoval, že o peníze nepřijdou. „Rozhodně popírám, že podnikání společnosti H-System je podvodné a že firma definitivně krachuje,“ říkal v roce 1997 Smetka.

Kauza H-System ale ještě zdaleka nekončí, už na konci července bude soud pokračovat v projednávání žaloby konkurzního správce, který po družstvu Svatopluk požaduje zhruba 30 milionů korun jako bezdůvodné obohacení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Od úterý se začne ochlazovat a bude pršet

V Česku vyvrcholil příliv teplého vzduchu s teplotami až 28 stupňů Celsia, po kterém se v úterý ochladí a bude pršet. Ve středu se nejvyšší teploty budou držet do devatenácti stupňů. V druhé polovině týdne se mírně oteplí, denní teploty se budou pohybovat kolem dvaceti stupňů, vyplývá z předpovědi meteorologů. Kolísavý ráz počasí bude pokračovat i ve zbytku školního roku. Podle dlouhodobého výhledu budou nadcházející čtyři týdny jako celek s vyšší pravděpodobností chladnější, než je obvyklé pro tuto roční dobu.
08:50Aktualizovánopřed 31 mminutami

Policie navrhla obžalovat pekárnu kvůli dotacím na linku na toastový chléb

Policie navrhla obžalovat společnost Pekárna Zelená louka, která spadá pod koncern Agrofert, a dva lidi kvůli evropské dotaci v hodnotě sto milionů korun na inovační linku na toastový chléb. Serveru iRozhlas.cz potvrdil podání obžaloby státní zástupce Adam Bašný z Úřadu evropského veřejného žalobce, který kauzu dozoruje. Ten by měl nyní tento krok potvrdit, podle trestního řádu na to nemá žádnou lhůtu, napsal server. Holding Agrofert tvrdí, že firma postupovala v souladu se zákonem.
17:45Aktualizovánopřed 34 mminutami

Rozhodnutí ohledně summitu NATO na jednání vlády nepadlo, řekl Pavel

Rozhodnutí o složení delegace na summit NATO v Ankaře nepadlo, řekl prezident Petr Pavel při odchodu z Úřadu vlády. Premiér Andrej Babiš (ANO) měl zároveň prezidenta ujistit, že výkon jeho pravomocí omezovat nehodlá a zopakoval, že vláda o složení delegace rozhodne 22. června. Podle ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) by měl na neformální části summitu zastoupit Česko někdo, kdo skutečně rozhoduje. Vláda zároveň v pondělí schválila Pavla jako vedoucího delegace Valného shromáždění OSN.
03:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Astronaut Svoboda poletí na ISS v roce 2027, oznámil Babiš

Projekt Česká cesta do vesmíru v pondělí prezentoval vývoj příprav české mise na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a avizuje klíčové milníky pro rok 2027. Tiskové konference v pražském planetáriu se zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministři Karel Havlíček (ANO), Robert Plaga (za ANO) a Jaromír Zůna (za SPD), budoucí astronaut Aleš Svoboda, astronaut Evropské kosmické agentury (ESA) Andreas Mogensen a další.
15:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Muž se odvolal proti trestu patnáct let vězení za týrání a znásilňování

Muž, kterého soud poslal na patnáct let do vězení za týrání a znásilňování ženy v Siřemi na Lounsku, podal proti rozsudku odvolání. Ústecký krajský soud rozhodl o trestu odnětí svobody a ochranné sexuologické léčbě v květnu. Kratšími tresty vězení potrestal také jeho tři spolupachatele. Odvolala se spolupachatelka, kterou soud poslal do vězení na šest let. ČT to sdělila mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem Gabriela Nedělková Pařízková. Případ bude řešit Vrchní soud v Praze.
před 2 hhodinami

Vláda schválila navýšení platby za státní pojištěnce o 24 miliard korun

Vláda v pondělí schválila navýšení platby za státní pojištěnce v příštím roce o 24 miliard korun. Po jednání kabinetu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda podle něj bude požadovat po ministerstvu zdravotnictví úspory. Veřejné zdravotní pojištění hospodaří letos s výdaji více než 570 miliard korun, příjmy jsou o téměř 15 miliard korun nižší. Dále vláda schválila účast prezidenta Petra Pavla na Valném shromáždění OSN.
14:18Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Svoboda roky trénoval. Ve vesmíru provede řadu experimentů

Aleš Svoboda poletí do vesmíru nejen jako pasažér, ale přímo jako pilot. Jako špičkový pilot stíhacích letadel k tomu má ty nejlepší předpoklady. Jeho mise ale nebude spočívat jen v řízení. Svoboda hlavně bude dohlížet na celou řadu vědeckých experimentů.
před 3 hhodinami

Nejvyšší soud rozšířil prostor pro odškodné po očkování proti koronaviru

Nejvyšší soud (NS) v novém rozsudku rozšířil prostor pro odškodnění lidí se zdravím poškozeným po vakcíně proti covidu-19. Právo na odškodné se nebude omezovat jen na extrémní případy, jako je bezprostřední ohrožení života nebo úplná ztráta soběstačnosti. NS zdůraznil také nutnost individuálního a odborně podloženého posouzení každého uplatněného nároku.
10:03Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...