Klienti H-Systemu chtějí odkoupit své byty za 30 milionů. Kauzu projedná vláda

Lidé z bytového družstva Svatopluk, kteří se mají podle rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) do měsíce vystěhovat z domů v Horoměřicích u Prahy, se sešli, aby projednali další postup. Navštívil je i premiér Andrej Babiš (ANO), který chce hrát roli prostředníka při jednání mezi družstvem a konkurzním správcem Josefem Monsportem. Na jednání dorazil i hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL). Lidé ze Svatopluku postavili už dopoledne na příjezdové cestě závoru. 

Premiér Andrej Babiš v Horoměřicích
Zdroj: ČTK Autor: Krumphanzl Michal

Jeden z obyvatel domů Richard Stadler uvedl, že závora má spíše symbolický význam.„Chceme upozornit na to, že přístupová komunikace do této naší lokality nepatří správci konkurzní podstaty, ale patří bytovému družstvu Svatopluk,“ uvedl Stadler. „Závora nebude uzavřená, má to spíš symbolický význam.“

Bývalí klienti zkrachovalé společnosti H-System musejí podle verdiktu NS zveřejněného v úterý do měsíce vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích, s čímž nesouhlasí. Namítají, že na jiné bydlení ani nemají peníze. Podle soudu jsou nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů neplatné. Týká se to asi šedesáti rodin, poškozených v kauze H-System je dohromady více než tisíc.

Do jednání se zapojuje Babiš 

V pondělí proběhne první jednání mezi družstvem a konkurzním správcem Josefem Monsportem, které má moderovat premiér Babiš. Už v neděli večer se společně sešli členové Svatopluku a jednali o situaci. 

Premiér si před jednáním sedl ke stolu mezi místní, zástupci družstva ho oficiálně nepozdravili. Babiš řekl, že v Horoměřicích má známé a dorazil na pozvání. V průběhu jednání si dělal poznámky z proslovů. Zástupci družstva poděkovali za zájem a podporu médiím i politikům.

Závora v Horoměřicích
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl

Další část schůze se věnovala historii kauzy. Členové družstva zdůraznili, že za své domy nabízeli správci konkurzní podstaty Monsportovi 10,5 milionu korun, ten to odmítl jako nedostatečné. Jen o zhruba tři roky později se ale v konkurzu prodal téměř třikrát větší pozemek za cenu 12,5 milionu korun. Větší pozemek navíc nebyl zatížen právními vadami a rozestavěnými stavbami.

Družstvo také uvedlo, že před zahájením dostavby byly rozestavěné stavby řádně zadokumentovány a družstvo počítalo s tím, že cenu rozestavěných objektů zaplatí konkurznímu správci, aby byli uspokojeni i další poškození. Dokumentace se prý ale ztratila na policii.

Následně bytové družstvo Svatopluk v neděli rozhodlo, že na pondělním jednání se správcem nabídne odkup domů za 30 milionu korun. Družstvo po nedělní schůzi vydalo prohlášení, že mu vždy šlo o ochranu investic klientů.

„Naše veřejné prohlášení mělo nějakých sedm bodů, v podstatě v něm odmítáme jakákoliv obvinění, že bychom se snažili dostavovat ve svůj prospěch. Vždycky jsme se snažili, aby všichni klienti H-Systemu byli nějakým způsobem odškodněni spravedlivě,“ shrnul obsah prohlášení Martin Junek, který vystupuje za bytové družstvo Svatopluk.

Babiš: Případem se bude zabývat vláda

Premiér Babiš následně v neděli večer v Horoměřicích řekl, že se případem H-Systemu bude zabývat vláda. Podle něj požádá příslušné složky o prověření konkurzu. „Ten příběh je šokující. Co se tady událo za těch dvacet let, to vyvádění majetků za mizivé ceny. My určitě jako vláda se tím budeme zabývat a požádáme příslušené složky o prověření těch věcí,“ řekl Babiš.

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení.

Svatopluk založila část poškozených klientů H-Systemu v říjnu 1997 s cílem pokračovat ve výstavbě domů i za cenu dalších investic. Tehdejší konkurzní správce H-Systemu Karel Kudláček jim to za určitých podmínek povolil.

Podle soudce Kamila Kydalky, který zakladatele H-Systemu Petra Smetku poslal do vězení, ale lidé z družstva Svatopluk věděli, do jakého rizika jdou, když se rozhodli domy sami dostavět. Podmínky stanovené konkurzním správcem družstvo nikdy nesplnilo.

Kudláčkův nástupce Monsport později vyzval obyvatele domů, aby nemovitosti vyklidili a umožnili jejich prodej. Členové družstva s ním od roku 2000 vedou soudní spory, aby se vystěhovat nemuseli. V minulosti soudy žalobu správce zamítly, mimo jiné pro rozpor s dobrými mravy. NS nyní dospěl k opačnému závěru.

Podle NS jsou nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů neplatné. Družstvo pokračovalo ve stavbě na pozemcích H-Systemu a investovalo do cizího majetku. NS konstatoval, že družstvo šlo do rizika, když pro to nemělo souhlas konkurzního soudu.