„Lidi na náměstích se mýlí. To, co křičí, není pravda“

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce na červnovém summitu EU mluvit o auditu ke svému údajnému střetu zájmů s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem; auditoři se podle něj chovali skandálně a nekompetentně. Předseda vlády to sdělil před svým odletem do britského Portsmouthu na oslavy 75. výročí spojeneckého vylodění v Normandii. Zde – oproti původnímu avízu – finance Agrofertu projednávat nehodlá. 

Video Studio 6
video

Premiér Andrej Babiš před odletem do Portsmouthu

Premiér dementoval své úterní sdělení z Poslanecké sněmovny, že se v Portsmouthu bude o auditu bavit s přítomnými evropskými premiéry.

V úterý sice na sněmovním plénu ohlásil: „Já zítra letím do Portsmouthu a tam uvidím několik evropských premiérů a budu s nimi o tom mluvit, protože to považuji za skandální. Že jsem prý ve střetu zájmů a ovlivňuji rozhodování o evropských dotacích.“ Před odletem ale mluvil jinak: „Určitě dneska ne, to není ani vhodné místo, ani vhodná chvíle.“

Ministerský předseda ve středu rovněž řekl, že má informaci od ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO), že dva čeští auditoři jednali se státními úředníky na úrovni šikany. Babiš zopakoval, že návrh auditní zprávy Evropské komise ohledně jeho střetu zájmů je pochybný a že se kvůli němu a jeho bývalé skupině Agrofert žádné evropské dotace vracet nebudou.

„Skandální chování“

Téma však chce otevřít na summitu, který se bude konat v Bruselu 20. a 21. června. „Určitě se zeptám pana Junckera, jak je možné, že má takové nekompetentní auditory. Protože jejich chování bylo skandální,“ prohlásil premiér.

Červnový summit EU se bude zabývat především výběrem nového předsedy Evropské komise, který by na podzim nahradil právě Junckera. Ve hře je ale i obsazení dalších klíčových funkcí v Unii, jednat se má i o boji s klimatickými změnami nebo zvyšování odolnosti zemí vůči dezinformačním kampaním.

V programu summitu je taky diskuse o přípravě příštího víceletého rozpočtu Unie, kterou bude ve druhé polovině roku řídit začínající finské předsednictví. Součástí diskuse o podobě unijních financí na roky 2021 až 2027 je přitom i otázka budoucí podoby evropských fondů. 

Babiš současně trvá na tom, že ve střetu zájmů není, a ocenil úterní výzvu sněmovny, aby ministerstva financí a místního rozvoje ve věci návrhu auditní zprávy důsledně hájila české zájmy. Zopakoval, že stanovisko českého státu vypracují úředníci.

Návrh auditní zprávy, který před víkendem zveřejnila média, uvádí, že Babiš má na Agrofert dál vliv a současně má jako premiér vliv i na použití unijních peněz. Česku proto hrozí, že by mohlo podle předběžné zprávy vracet do unijního rozpočtu asi kolem 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal.

Minář pro mě není partner, říká Babiš

Premiér komentoval i masivní demonstraci, která se v úterý odehrála na Václavském náměstí. Usilovala nejen o odstoupení ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO), ale i o konec premiéra. Organizátoři ze spolku Milion chvilek odhadli účast na jednom z největších občanských protestů v polistopadové historii na 120 tisíc lidí. 

„Pokud ty lidi řvou na náměstích, že jsem lhář, podvodník, zloděj, tak to je nepřijatelné,“ řekl ve středu Babiš. „Lidi na náměstích se mýlí. To, co křičí, není pravda,“ dodal. Argumentoval odvody firem, které v minulosti vlastnil a později převedl do svěřenských fondů, do státního rozpočtu, a poukázal na činnost nadace, kterou založil. Uvedl nicméně, že demonstrace akceptuje jako součást demokracie.

Za nadsázku Babiš označil to, co v úterý k protestu řekl serveru Novinky, že bylo horko a lidé šli na Václavské náměstí na koncert. „Asi to bylo nepatřičné, takže já se omlouvám,“ řekl. Výrok v úterý citovali organizátoři z pódia demonstrace.

S předsedou spolku Milion chvilek Mikulášem Minářem, který Babiše vyzval k televiznímu duelu, se premiér nadále setkat odmítá. „S panem Minářem nemám o čem debatovat, pro něho je partner paní Benešová,“ řekl. Babiš připomněl, že Minář se zúčastnil kulatého stolu, kde byla Benešová i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. „Pan Minář akorát se potřebuje zviditelňovat mediálně. To není pro mě jako partner,“ dodal premiér.

Výchozím důvodem k demonstracím bylo jmenování Benešové ministryní spravedlnosti. Spolek Milion chvilek požaduje její odchod z funkce a jmenování nezávislého ministra. Obává se zásahů do justice v době, kdy policie podala návrh na obžalobu Babiše z podvodu při získání dotace na konferenční a rekreační areál Čapí hnízdo.

Na úterní demonstraci žádali lidé vedle Babišovy demise a nezávislosti justice také nezávislost veřejnoprávních médií a vrácení dotací, které podle nich neoprávněně získal holding Agrofert dříve patřící Babišovi. Další protest organizátoři ohlásili na neděli 23. června na Letenské pláni.