Prezident Zeman je pro zdanění církevních restitucí. Nelíbí se mu žaloby církví na obce či kraje

Prezident Miloš Zeman podporuje návrh KSČM na zdanění peněžitých náhrad církvím za majetek, který jim stát nevydal v restitucích. Původně přitom hlava státu zastávala neutrální postoj. Zemanovi vadí to, že se církve domáhají majetku žalobami na obce i kraje, řekl na TV Barrandov.

„Mě poněkud dožralo, jestliže svatá církev se domáhala žalobami různého pofiderního majetku i po uzavření restitučních zákonů jak na obcích, tak na krajích,“ uvedl prezident.

Dodal, že Česká biskupská konference sice vydala prohlášení, že po krajích už církev nebude požadovat sporné majetky, ty ale podle Zemana představují jen malou část z celkového počtu žalob. Církve se dál soudí s obcemi, „zatímco my všichni jsme si mysleli, že už to dávno přešlo a že církev už má dost,“ uvedl.

O stažení žalob na kraje, v nichž se církevní subjekty domáhaly určení vlastnictví majetku, rozhodli v červenci biskupové na svém setkání na Velehradě. Ke stažení žalob vyzvali biskupové i řády a kongregace působící v zemi, vyslyšel je třeba Německý řád.

Zároveň ale tehdy biskupové konstatovali, že přechod majetků na kraje podle zákona o majetku krajů obecně se děl za jiných okolností, než tomu bylo v případě přechodu historického církevního majetku na obce.

  • Zákon o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi byl schválen v předminulém volebním období za vlády Petra Nečase (ODS).
  • Církve mají dostat od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun.
  • Za nemovitosti, které stát z různých důvodů nevydal, pak mají církve během příštích 30 let získat 59 miliard, tato částka má být navyšována o inflaci
  • Peněžité náhrady jsou podle tohoto zákona vypláceny od roku 2013.
  • Zároveň se má postupně snižovat částka, kterou každý rok dostávají církve od státu.

Podle kritiků je zdanění náhrad protiústavní

Předlohu komunistických poslanců, která by zdanění náhrad zavedla, podpořil ve středu sněmovní ústavně právní výbor navzdory výhradám kritiků, kteří návrh považují za protiústavní. Už dříve schválení komunistické iniciativy doporučil i garanční rozpočtový výbor.

Komunisté podobně jako například premiér Andrej Babiš (ANO) pokládají výši náhrad za nadsazenou. Stát by zdaněním mohl podle zdůvodnění KSČM získat každoročně zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard korun, které církvím posílá. Návrh podporuje i vládní ČSSD.

Kardinál Dominik Duka ovšem považuje návrh na zdanění náhrad za skandální. Církve by se podle nejvyššího představitele katolické církve v zemi bránily soudně.