Do kontroverzního Aktipu míří série kontrol. Lékařům hrozí zákaz činnosti, ústavu kontrola dotací

Hned několik kontrol poslalo ministerstvo zdravotnictví do zařízení psychosomatické medicíny Aktip. Česká lékařská komora už začala prověřovat všechny osoby, které v dokumentu ČT s názvem Infiltrace: Obchod se zdravím figurovaly s titulem MUDr. 

Video Události
video

Do terapeutického centra Aktip míří série kontrol. Lékařům hrozí zákaz činnosti

V dokumentu, který pomocí skryté kamery odhalil fungování institutu Aktip, vystupovali i dva lékaři: zakladatelka ústavu Jarmila Klímová a lékař Michael Kučera. Ten prodával klientům institutu jím vytvořený produkt Karnosin, který měl „rozmluvit i dospělé autisty“.

Nejen na ně, ale i na další tamní lékaře se na pokyn ministerstva zdravotnictví zaměřila Česká lékařská komora (ČLK). Institut totiž radil často i onkologickým pacientům kontroverzní léčbu.

„Česká lékařská komora šetří paní doktorku Klímovou, která je jednatelkou společnosti. Prověřujeme ještě další osoby s titulem MUDr., které se v tom pohybují, zatím je nemáme ztotožněné,“ uvedl prezident komory Milan Kubek s tím, že na případ se zaměřili právníci komory.

Pokud by komora odhalila v jednání lékařů pochybení, hrozil by jim například zákaz činnosti. „Komora v krajním případě může i lékaře ze svých řad vyloučit,“ dodal Kubek.

Kontrolu provede SÚKL i pražský magistrát 

Druhý podnět ke kontrole poslalo ministerstvo zdravotnictví na pražský magistrát. Není totiž jasné, jaký subjekt měl zdravotnické služby poskytovat. Zařízení s názvem Aktip totiž nefiguruje v žádném z veřejných rejstříků.

„Musíme před samotnou kontrolou zjistit, kdo vůbec tyto služby poskytoval. Jakmile zjistíme tuto osobu nebo společnost, zahájíme kontrolu,“ přislíbil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

A protože byly na klinice používány i lékařské přístroje, poslalo ministerstvo podnět na jejich kontrolu i Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv.

„V tuto chvíli jej vyhodnocujeme a na základě výsledků tohoto vyhodnocení učiní ústav další kroky,“ řekla ČT mluvčí ústavu Monika Knobová.

Přijde i finanční správa?

V minulosti měl institut dostat zhruba půlmilionovou dotaci z EU. Zaměří se na něj zřejmě i finanční správa.

„Určitě nevylučujeme, pokud se tam ukážou další věci během toho prověřování, třeba i trestní oznámení, ale to nechci přebíhat,“ plánuje ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (nestr. za ANO).

Pracovníci terapeutického centra radili svým klientům, aby například neužívali předepsané léky, že se rakoviny dá zbavit pomocí milence. Anebo že nádor se dá z těla vyloučit spolu se stolicí.

Jednatelka Aktipu Jarmila Klímová odmítá, že by někoho z pacientů poškodili. Dokument považuje za cíleně sestříhaný tak, aby její centrum poškodil.