Stropnický mluvil se šéfem americké diplomacie. USA Česku poděkovaly za podporu po náletu v Sýrii

Spojené státy poděkovaly Česku za vyjádření podpory po útoku, který v noci na sobotu provedly americké, britské a francouzské síly v Sýrii. Ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický (ANO) o záležitosti v noci na neděli telefonoval s úřadujícím ministrem zahraničí USA Johnem Sullivanem, který také ocenil, že Česko má v Damašku ambasádu, která zastupuje i americké zájmy.

„Telefonicky jsem hovořil s úřadujícím ministrem zahraničí USA Johnem J. Sullivanem, který mě informoval o detailech vojenské akce. Poděkoval za vyjádření podpory a ČR označil za spolehlivého spojence,“ uvedl Stropnický.

Americký ministr podle Stropnického potvrdil, že závěry zpravodajských služeb USA jednoznačně prokázaly použití chloru a sarinu v Dúmá. Cílem útoku proto byly přesně vytipované objekty, kde se chemické zbraně vyráběly či skladovaly.

Sullivan podle českého šéfa diplomacie rovněž konstatoval, že mise splnila svůj účel. „Syrské chemické kapacity utrpěly citelný zásah. Tím bylo vysláno jasné varování všem, kdo by chtěli chemické zbraně nadále používat. Nejsou známy žádné ztráty na životech,“ napsal Stropnický na Twitteru.

Česko má jako jediné ze zemí EU v Damašku stále funkční ambasádu, která v zemi zastupuje i zájmy Spojených států. Sullivan to podle ministra ocenil.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu označil zásah v Sýrii za nevyhnutelný. Stropnický uvedl, že bylo třeba dát najevo, že použití chemických zbraní je nepřípustné. Připomněl, že Rusko zablokovalo několik rezolucí Rady bezpečnosti OSN ohledně chemických zbraní v Sýrii, a proto byl podle něj zásah legitimní i bez mandátu Rady bezpečnosti.

Útok už v sobotu podpořily opoziční ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Zdrženlivější byli Piráti a ČSSD. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že vojenské řešení by mělo být až poslední v řadě. KSČM a SPD zásah důrazně odmítly.

Spojené státy, Británie a Francie v noci na sobotu podnikly koordinovaný vojenský úder proti Sýrii v reakci na možný chemický útok v povstalecké enklávě Dúmá u Damašku, který Západ přičítá režimu prezidenta Bašára Asada. Útok podpořilo i NATO.

Rusko i Sýrie ale obvinění z použití chemie odmítají. Syrská státní média útok označila za flagrantní porušení mezinárodního práva. Moskva akci spojenců odsoudila a svolala kvůli ní mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Rada ale ruský návrh rezoluce kritizující útoky na Sýrii zamítla.