Policie prošetřuje poslance Roznera z SPD kvůli jeho výroku o „neexistujícím koncentráku“ v Letech

Pražští policisté zahájili trestní řízení s poslancem SPD Miloslavem Roznerem. Podezřívají ho z popírání holocaustu, když o koncentračním táboře pro Romy v Letech prohlásil, že jde o „neexistující pseudokoncetrák“. Upozornil na to server Aktuálně.cz. Policisté začali jednat na základě trestního oznámení, které podali Mladí sociální demokraté. Nejde o první případ možných projevů rasismu v řadách hnutí. Nedávno policie obvinila bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka kvůli rasistickým výrokům ve sněmovně.

Poslanec Miloslav Rozner (SPD)
Zdroj: ČT24

Poslanec Rozner měl na prosincovém sjezdu SPD pronést výrok: „Bezesporu bych nikdy nevyhodil z okna půl miliardy za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu pseudokoncentráku.“ Narážel tak na dohodu mezi státem a majitelem vepřína, který stojí na místě tábora v Letech.

Právě tento výrok se stal vedle slov přesedy SPD Tomia Okamury terčem ostré kritiky. Okamura později své výroky o táboře v Letech mírnil, i tak se konaly dvě schůze, na kterých chtěla část poslanců Okamuru odvolat z čela sněmovny – ovšem neúspěšně.

Policie zahájila v případě Roznera 20. února úkony trestního řízení: „Je to dobrá zpráva: věřím, že to bude signál i panu Okamurovi a dalším, že popírání holocaustu nemá v naší společnosti místo,“ cituje Aktuálně.cz předsedu Mladých sociálních demokratů Radka Hlaváčka. 

Bývalý tajemník SPD podle svědků urážel Romy i homosexuály

Jen o den později obvinila policie teď už bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka, který měl ve sněmovně urážet Romy i homosexuály. V té době byl kromě postu tajemníka strany také asistentem poslance SPD Jaroslava Holíka. Hnutí se pak od Staníka distancovalo.

Policie ho stíhá pro trestné činy podněcování k nenávisti vůči skupině osob, omezování jejich práv a svobod a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.

„Kriminalisté zahájili trestní stíhání konkrétní osoby v souvislosti s výrokem jednoho z tajemníků v prostorách Poslanecké sněmovny,“ upřesnil policejní mluvčí Jan Daněk.

Jaroslav Staník
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Staník podle svědků v říjnu 2017 v jednom z restauračních klubů sněmovny v opilosti vyzýval k zabíjení menšin. „Vyzýval k tomu, aby se všichni homosexuálové, Romové a Židé stříleli už po narození,“ citoval tehdy server Aktuálně.cz bývalého poslanece Úsvitu Marka Černocha.

Sám Staník to však odmítl stejně jako to, že by exministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové říkal: „Vy jste ta ministryně Marxová-Engelsová, vy podporujete homosexuály.“ To serveru tvrdila ona a potvrdil to i další poslanec Úsvitu Martin Lank. Podle Marksové také od Staníka zaznělo, že „Židi, homosexuálové i cikáni by měli jít do plynu“. Podle Staníka však šlo o „sprostou lež od zoufalé politické konkurence“.