Policie obvinila extajemníka SPD Staníka kvůli nenávistným výrokům. Hnutí se od něj distancovalo

Policie obvinila Jaroslava Staníka kvůli nenávistným výrokům, které pronesl v Poslanecké sněmovně. Staník byl tajemníkem SPD, web sněmovního hnutí jej v této funkci ještě ve středu dopoledne uváděl. Strana Tomia Okamury se od něj nyní distancovala. Staník, který byl po volbách zároveň asistentem jednoho z poslanců SPD, podle některých svědectví urážel Romy a homosexuály, sám to však odmítl.

Tajemník SPD Jaroslav Staník s policisty po sněmovních volbách v říjnu 2017

Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Policie oznámila, že obvinila tajemníka politické strany. Jeho totožnost neupřesnila. Právě tajemníka SPD Staníka však prošetřovala kvůli výrokům, které údajně pronesl. Nyní ho stíhá pro trestné činy podněcování k nenávisti vůči skupině osob, omezování jejich práv a svobod a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.

„Kriminalisté zahájili trestní stíhání konkrétní osoby v souvislosti s výrokem jednoho z tajemníků v prostorách Poslanecké sněmovny,“ upřesnil policejní mluvčí Jan Daněk.

Česká televize se pokouší Jaroslava Staníka kontaktovat a získat jeho vyjádření. Hnutí SPD se od něj ovšem distancovalo. Až později však zmizel z oficiálního webu a zůstal ještě uveden jako tajemník na sněmovních stránkách SPD, v tiskové zprávě oznámilo, že jím již není a není ani členem SPD.

Podle svědků chtěl střílet Romy a Židy

Staník podle svědků v říjnu 2017 v jednom z restauračních klubů sněmovny v opilosti vyzýval k zabíjení menšin. „Vyzýval k tomu, aby se všichni homosexuálové, Romové a Židé stříleli už po narození,“ citoval tehdy server Aktuálně.cz bývalého poslanece Úsvitu Marka Černocha.

Sám Staník to však odmítl stejně jako to, že by exministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové říkal: „Vy jste ta ministryně Marxová-Engelsová, vy podporujete homosexuály.“ To serveru tvrdila ona a potvrdil to i další poslanec Úsvitu Martin Lank. Podle Marksové také od Staníka zaznělo, že „Židi, homosexuálové i cikáni by měli jít do plynu“. Podle Staníka však šlo o „sprostou lež od zoufalé politické konkurence“.

Poslanec SPD Jaroslav Holík, jemuž Staník v té době dělal asistenta, o incidentu nevěděl. Řekl, že pokud se informace potvrdí, bude po Staníkovi žádat omluvu a vyvodí důsledky. „Říct ,do plynu‘ je hodně nešťastné, tam by musela být důraznější sankce,“ řekl po incidentu poslanec.

Staník od 80. let působil u někdejšího Sboru národní bezpečnosti, později u policie. Byl dlouholetým členem ČSSD. V roce 2012 však byl ze strany vyloučen, už tehdy úzce spolupracoval s Tomiem Okamurou. Nyní je tajemníkem jeho hnutí SPD.