Ministr odvolal ředitelku Nemocnice Na Bulovce, prý kvůli závažným zjištěním

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) odvolal ředitelku pražské Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou. Důvodem podle něj byla závažná zjištění, která se týkala ředitelky i řízení nemocnice. Nemocnice ani Vrbovská se k uvedeným důvodům nevyjádřily. Řízením ministr dočasně pověřil zástupce ředitelky Františka Nováka.

Adam Vojtěch
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

„Zjištění vedla ke ztrátě důvěry ministra a budou v nejbližší době důsledně prošetřena. S ohledem na povahu zjištěných skutečností nelze do doby ukončení šetření poskytovat žádné bližší informace,“ uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. 

Ministerstvo zdravotnictví, které nemocnici provozuje, vyhlásí výběrové řízení na nového ředitele a zahájí kontrolu finančních operací nemocnice, dodala mluvčí resortu. Mluvčí nemocnice Martin Šalek řekl, že řízením byl do té doby pověřen statutární zástupce František Novák. K důvodům se nechtěl vyjadřovat.

Andrea Vrbovská (na snímku ze září 2015)
Zdroj: ČTK
Autor: Veronika Šimková

Andrea Vrbovská, profesí anestezioložka, vedla nemocnici od prosince 2013. Do funkce ji na základě doporučení výběrové komise uvedl ministr zdravotnictví Rusnokovy vlády Martin Holcát, tehdejší šéf lékařského konzilia Miloše Zemana. Nastupovala s úkolem stabilizovat situaci, protože část lékařů byla kvůli personální a platové politice předchozích vedení ve stávkové pohotovosti.

Za jejího vedení byla uzavřena dohoda mezi nemocnicí a hlavním městem jako majitelem většiny budov, v nichž působí. Dříve nemocnice platila sedm milionů korun za rok, loni v lednu se strany dohodly na zvýšení nájmu na 28 milionů ročně.

Donedávna ztrátovou nemocnici provozuje ministerstvo zdravotnictví, před třemi lety jí poslalo jednorázovou dotaci 200 milionů korun. Město v posledních letech investovalo do budov asi 600 milionů korun. Dříve se spekulovalo i o tom, že by převzalo i provoz nemocnice.

Vrbovská do jara 2013 na Bulovce působila jako náměstkyně pro léčebně preventivní péči. Náměstkyní byla také v soukromé nemocnici v Lounech, působila i v managementu Ústřední vojenské nemocnice a v regionální pobočce International SOS Assistance. Loni v listopadu převzala ocenění Lady Pro 2017 v soutěži Českých 100 nejlepších.

Ministr Vojtěch v prosinci po uvedení do funkce řekl, že vedle změn ve svém úřadu bude zvažovat i změny v přímo řízených organizacích, jako jsou například fakultní nemocnice. Některé podle něj nemají dobré výsledky.

Po jeho nástupu na vlastní žádost skončil ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta, který čelil kritice zejména lékařů a lékárníků kvůli zavádění elektronických receptů. Skončili také dva ze tří odborných náměstků ministra.