Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv rezignoval. V čele ústavu zodpovídal za zavedení eReceptu

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že na svou funkci v čele Státního ústavu pro kontrolu léčiv rezignoval Zdeněk Blahuta. Ústav měl na starosti přípravu systému elektronických receptů,  Blahuta systém označil navzdory kritice za připravený.

Zdeněk Blahuta
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Lékový ústav zodpovídá za kritizovaný systém elektronických receptů eRecept, který bude povinný od ledna. Nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) už dříve označil systém za nepřipravený, nebude proto lékaře za jeho nevyužívání pokutovat.

Blahuta podle ministerstva požádal státního tajemníka na ministerstvu zdravotnictví Ivo Benedu o odvolání ze služebního místa ředitele k pondělí z osobních důvodů. Jeho náhradu bude ministerstvo hledat ve výběrovém řízení. 

Ministr zdravotnictví Vojtěch Blahutovo rozhodnutí respektuje. „Panu řediteli Blahutovi velice děkuji za odvedenou práci v čele lékového ústavu a přeji mu mnoho úspěchů v pracovním i osobním životě,“ uvedl ministr.

Proti elektronickým receptům byli lékaři i pacienti

Lékový ústav má na starosti například povolování nových léků nebo jejich kontroly. Shromažďuje také údaje o nežádoucích účincích. Na starosti má také přípravu systému elektronických receptů. Systém ale kritizovala lékařská veřejnost, lékárníci i pacienti.

Blahuta v dopise adresovaném poslanci ANO a nyní už premiérovi Andreji Babišovi koncem listopadu napsal, že SÚKL je na systém elektronických předpisů připraven, i když odpůrci tvrdí opak.

„Zatím nikdo nebyl ochoten vyslovit ten jediný opravdový důvod, proč je odpor vůči eReceptu tak výrazný. Jde o rozkrytí černé díry v předepisování léčivých prostředků a různých vazeb mezi lékaři a lékárníky, respektive mezi lékaři a farmaceutickými společnostmi, a tak jednoznačně prokázat účelovost proskripce,“ uvedl Blahuta v dopise.

Lékaři mají povinně evidovat všechny vydané recepty na léky od 1. ledna příštího roku. Nový ministr zdravotnictví už před svým jmenováním řekl, že státní správa nebyla schopna systém elektronických receptů připravit a následky by neměli nést lékaři. Pokud se proto nepodaří systém odložit, což vzhledem k času zřejmě není reálné, bude usilovat o to, aby první rok nebyly doktorům v souvislosti s touto povinností udělovány pokuty.

Elektronické recepty zavedl v Česku zákon už v roce 2007. Vytvoření nového systému, jeho čtyřletá podpora a rozvoj stál SÚKL 14 milionů korun, provoz 100 tisíc korun měsíčně. Systém eRecept počítá s odbavením až 130 milionů receptů za rok. Papírových receptů se nyní vydá asi 70 milionů ročně, systém eReceptu tedy počítá s rezervou. Zastánci změny si od ní slibují úsporu výdajů na léky nejméně 400 milionů korun.