Na českých univerzitách přibývá studentů z Ruska i Kazachstánu. Počet Slováků naopak klesá

Vysokoškolský titul z Česka chce získat stále více lidí z postsovětských republik. Na univerzitách přibývá studentů z Ruska a Ukrajiny, ale i z Kazachstánu. Posluchači z těchto tří zemí už tvoří bezmála čtvrtinu zahraničních studentů. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Na české veřejné i soukromé vysoké školy loni chodilo 43 622 cizinců, zhruba polovina z nich byla ze Slovenska. Přes deset tisíc studentů pocházelo z postsovětských republik. Konkrétně šlo o 5906 Rusů, 2908 Ukrajinců a 1618 Kazachstánců.

„Zatímco počty slovenských studentů od roku 2012 klesají, počty studentů přicházejících z Ruska, Ukrajiny a Kazachstánu kontinuálně rostou,“ uvedl statistický úřad.

Tři pětiny zahraničních studentů jsou občané Evropské unie. Jejich počet ale rostl jen do roku 2011. Poté se každý rok snižoval. Důvodem je hlavně úbytek slovenských zájemců. Naopak studentů ze států mimo Unii přibývalo po celou dobu. Meziročně se jejich počet zvedl o 1309, zatímco u posluchačů z EU jen o 196.

Cizinci tvoří čtrnáct procent studujících na vysokých školách v Česku. Jejich počet stále roste, zvedal se i v době krize. Zatímco v roce 2007 se na univerzitách vzdělávalo 27 580 lidí ze zahraničí, loni jich bylo o 16 000 víc. Víc než polovinu studujících z ciziny tvoří ženy. 

Pokud zahraniční studenti studují na veřejných školách v češtině, mají stejné podmínky jako domácí studenti. Vzdělávání je tak pro ně zdarma. Platí se pouze studium v cizím jazyce a na soukromých školách.

Čtvrtina cizinců studovala medicínu a farmacii

Zahraniční studenti ze zemí se slovanským jazykem, ale nejen z nich, proto do Česka často přijíždějí dřív a platí si několikaměsíční jazykový kurz češtiny. Absolvování české vysoké školy cizincům ze zemí mimo Unii usnadní i získání práce v Česku. Nebudou totiž potřebovat pracovní povolení.

Většina zahraničních studentů studuje na veřejných školách. Chodilo na ně bezmála 37 800 cizinců. Víc než čtvrtina cizinců studovala medicínu a farmacii, pětina přírodní vědy a 17 procent umělecké obory. Na soukromých školách stojí cizinci nejvíc o studium ekonomie a humanitních věd.

99,5 procenta Slováků za vzdělání neplatí

Vzdělávání si platilo 15 procent cizinců, tedy 6354. Proti roku 2015 jich o 739 přibylo. Školu hradilo 96 procent studentů z Velké Británie, 93 procent Portugalců, téměř tři čtvrtiny Němců a dvě třetiny Indů. Za studium naopak platilo jen šest procent Rusů, tedy 353. Vysokoškolské vzdělání v Česku si neplatí také 99,5 procenta Slováků.