Premiér chválil ministra Hermana, hlavně za opravy památek. ODS skoro žádné úspěchy nevidí

Nahrávám video

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pochválil ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) na bilanční schůzce především za čerpání peněz z evropských fondů v jeho resortu. Spokojen byl také s opravami památek a sídel institucí financovaných ze státního rozpočtu. Premiér připomněl, že se nepodařilo prosadit zákon o veřejnoprávní instituci v kultuře a památkový zákon. Oba politici se shodli na tom, že do voleb ještě chtějí dokončit odkup vepřína v Letech, aby tam mohlo vzniknout pietní místo.

Vedle revitalizace Klementina, kterou premiér chválil – i když podle zaměstnanců knihovny trvá příliš dlouho a komplikuje některé činnosti knihovny – Sobotka ocenil i rekonstrukci Uměleckoprůmyslového a Národního muzea, zahájení rekonstrukce Státní opery Praha či odkup provozní budovy Národního divadla. Sobotka zmínil také navýšení podpory kinematografie.

Významné téma je podle Sobotky otázka platů v kultuře. „Jsem rád, že se nám podařilo navýšit hladinu průměrného platu v resortu kultury oproti roku 2013 zhruba o 35 procent. Teď 1. července vláda schválila nařízení, kterým se zvýšily platy těm nejhůře placeným zaměstnancům veřejného sektoru a dotklo se to také více než devítiprocentního nárůstu tarifních platů zaměstnanců v kultuře včetně zaměstnanců Národní knihovny,“ řekl Sobotka.

Podle Hermana se podařilo navýšit také rozpočet resortu, z necelých 9na 13 miliard korun. „Při nástupu naší vlády do funkce jsem slíbil, že dosáhneme 1 procenta na kulturu ze státního rozpočtu. V letošním roce jsme na 0,96 procenta, v rozpočtu příštího roku na 1,3 procenta. To je velký úspěch,“ uvedl ministr. Podle opozice je ale číslo po odečtení nákladů na církevní restituce výrazně nižší.

Památkový zákon potopili i poslanci ČSSD

Nepodařilo se naopak prosadit zákon o veřejnoprávní instituci v kultuře a památkový zákon, které vládní programové prohlášení slibovalo. „Nepodařilo se najít takový tvar tohoto zákona (o veřejnoprávní instituci v kultuře), který by bylo možné projednat ve vládě a poslat ho do Poslanecké sněmovny. Myslím, že tato věc zůstává pro příští vládu,“ uvedl premiér.

Památkový zákon podle Sobotky nedopadl „příliš šťastně“. Pro jeho zamítnutí ve sněmovně hlasovali i poslanci ČSSD. „Myslím, že tak byla zmařena docela velká práce, která ze strany ministerstva kultury na tomto zákoně byla odvedena,“ řekl k nezdaru normy, o jejíž přijetí usilovalo několik českých vlád. Její poslední navrhovaná podoba podléhala od začátku kritice z mnoha stran včetně některých expertů z památkové péče.

Po zamítnutí svého zákona hovořil ministr Herman o podrazu a obvinil poslance, že podlehli „lobbismu a politikaření“. Zároveň však ujistil, že památková péče tím není ohrožena. Nadále se bude řídit několikrát novelizovaným zákonem z roku 1987.

Jako úkoly, které před Hermanem a také ministrem Janem Chvojkou (ČSSD) ještě stojí, Sobotka zmínil dořešení výkupu vepřína v Letech. Prioritou pro nejbližší období ministerstva kultury by také měla být organizace oslav výročí založení Československa a připomínky pražského jara 1968 či rekonstrukce budov Národní galerie.

Za čtyři roky se nestalo nic, zní z opozice

Podle odborného mluvčího ODS pro resort kultury Marka Pokorného ale mnoho důvodů ke chvále není. „Pro mě to jsou čtyři roky, kdy se na ministerstvu nestalo téměř nic,“ řekl. Platy podle něj rostly hlavně pod tlakem odborů a vlády, nikoli díky aktivitě ministra Hermana, a řízení resortu odpovídá nastavení z poloviny 90. let.

Nahrávám video

„Vepřín v Letech pokládám za velmi důležitou kauzu, která snad po čtyřech letech spěje k nějakému závěru. Tam je iniciativa pana ministra asi nepřehlédnutelná, byť k tomu trošku populisticky používal politickou podporu ministra financí Andreje Babiše. Ale to ostatní jsou akce, které byly rozjety dávno předtím, než se vůbec kolega Herman stal ministrem. Základy byly položeny tak před deseti lety,“ upozornil Pokorný.

Resort podle něj navenek vypadá plně funkční hlavně proto, že je v něm nyní relativně dost peněz. „Peníze se ovšem rozdělují způsobem, který je velmi konzervativní a žádným způsobem nepřipravují resort na to, čemu bude čelit v příštích 5, 10, 15 letech. Vytváření klidu v resortu na základě peněz, které do něj nalévám, je pro mě velmi slabý výkon,“ dodává mluvčí ODS pro kulturu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ministerstvo plánuje snížení podpory v nezaměstnanosti

Ministerstvo práce plánuje návrat k předchozímu nastavení podpor v nezaměstnanosti a snížení částek od ledna. Příští rok tak chce ušetřit asi 4,5 miliardy korun na výdajích. Částka by v prvních měsících znovu klesla z 80 procent výdělku na 65. Maximální podpora by činila šedesát procent průměrné mzdy namísto letošních osmdesáti procent, sdělil odbor komunikace ministerstva práce. Proti návratu k předchozím pravidlům se staví odbory i zaměstnavatelé, nesouhlasí ani odborníci.
14:17Aktualizovánopřed 3 hhodinami

O víkendu na ČT startuje nová Nedělní debata

Nová Nedělní debata, jejíž vysílání Česká televize (ČT) zahájí 30. srpna, se bude skládat z politické diskuse a analytické části. Moderátory budou Jana Peroutková a Lukáš Dolanský, analytickou částí pak provedou Jiří Václavek a Daniel Takáč. Vysílat se bude z nového studia. Vysílací čas zůstane na ČT1 zachován od 12:00 do 13:00. Na ČT24 již o půl hodiny dříve odborníci představí téma diskuse.
před 5 hhodinami

Bouřky zasáhnou větší část Česka a budou místy silnější, než se čekalo

Nárazy větru o rychlosti až devadesát kilometrů za hodinu, kroupy o velikosti přes dva centimetry a přívalový déšť zasáhnou v pátek odpoledne a večer část Čech. V dalších regionech na většině území Česka se v pátek a v noci na sobotu také objeví silné bouřky s přívalovým deštěm, ale s menšími kroupami a větrem o rychlosti maximálně sedmdesát kilometrů za hodinu. Vyplývá to z výstrahy, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
12:08Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Podívejte se na fotky částečného zatmění Měsíce

Na noční obloze nad značnou částí Evropy se v pátek nad ránem dalo pozorovat téměř úplné zatmění Měsíce. K tomuto jevu dochází, když se Země ocitne mezi Sluncem a Měsícem a vrhá svůj stín na Měsíc.
před 10 hhodinami

Mimořádný případ. Silniční inspekce zastavila soupravu přetíženou o 57 tun

Inspekce silniční dopravy (INSID) zastavila v noci na čtvrtek na Ostravsku soupravu přetíženou o 57 tun. Souprava převážela jeřáb z německého Magdeburku do Přerova a bez potřebných povolení projela z Německa přes Polsko do Česka. Celková hmotnost soupravy dosáhla 105 tun, navíc byla i o třináct metrů delší. Informovala o tom mluvčí inspekce Monika Balšánková. Podle inspekce jde o mimořádný případ, dosud se s takto extrémně přetíženou soupravou nesetkala.
před 21 hhodinami

VideoV Lánské oboře ubyde přemnožené zvěře, rozšíří se pastviny

Lánskou oboru čeká velká proměna. Poprvé přichází její vedení s plánem, jak tam hospodařit v následujících čtyřiceti letech. Přemnožené zvěře má ubývat, větší prostor dostanou unikátní křivoklátské lesy a pastviny.
před 21 hhodinami

VideoVodní nádrže na Vltavě jsou naplněny zhruba z 50 procent

V uplynulém týdnu se ochladilo a v části Česka i vydatně zapršelo. Půdní sucho se na mnoha místech zmírnilo, ale rozhodně to neplatí všude. Například vltavská kaskáda je zhruba na padesáti procentech objemu vody. I tak dokáže stále plnit své hlavní funkce, tedy udržovat minimální průtok Vltavy a vyrábět elektrickou energii během denních špiček. Na mnoha místech je ale produkce nižší. Třeba elektrárna Štěchovice letos vyrobí zhruba jen 50 až 70 procent dlouhodobého průměru. Klíčové nádrže kaskády jsou hluboko pod běžným stavem. Hladina orlické nádrže se po deštích zvedla pouze o deset centimetrů a podobně jako Slapy je naplněná z padesáti procent. O moc lépe na tom není ani Lipno, které je plné z 54 procent.
před 22 hhodinami

Vláda chce zakotvit korunu a hotovost do ústavy, dost hlasů ale nemá

Vládní politici připravili normu, kterou by do ústavy zakotvili českou korunu. Jednali o tom už i koaliční lídři. Předložit normu by měli příští týden. S tím, že změnu navrhnou, počítá programové prohlášení, stejně jako se zavedením práva používat hotovost. Dostatečnou ústavní většinu ale kabinet nemá a připouští, že její hledání ve sněmovně bude obtížné. K přijetí eura se Česko navíc zavázalo vstupem do Unie.
před 22 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.