Tisíce Čechů vyráží na dovolenou. Problémy na cestě pomůže zdarma řešit asistenční služba ŘSD

S koncem školního roku vyraží tisíce rodin autem na letní dovolenou. V odpoledních hodinách tak doprava na dálnicích začala houstnout. Cestu navíc může zkomplikovat řada uzavírek. Největší problémy se čekají na dálnici D1. Policie proto chystá několik bezpečnostních akcí.

Na cestě zdrží řidiče především práce na dálnici D1, kde se opravuje hned sedm úseků. Provoz je zde sveden pouze do dvou pruhů a v případě nehody tak ihned vznikají dlouhé kolony. Významné omezení na D1 při cestě na jih z Olomoucka a Ostravska čeká i mezi 204. a 210. kilometrem, to je plánované do konce července.

Opravuje se i D3 mezi Chotovinami a Táborem. V Praze pak plánují silničáři během července opravovat pražský okruh mezi sjezdy na dálnici D5 u Stodůlek a dálnici D6 u Řep.

Stavební práce zkomplikují dopravu i na dalších komunikacích, které slouží při prázdninových cestách na jih. Jde například o Strakonickou D4, kde dopravu komplikují uzavírky u Mníšku pod Brdy a před křížením se silnicí I/118. Podrobnosti k letním uzavírkám najdete na webu ČT24.

Mapa červencových oprav na dálnicích a silnicích I. třídy 2.00 MB

Asistenční služba ŘSD zdarma

Aktuální informace o stavu v dopravě řidiči získají z informačních portálů na dálnicích nebo prostřednictvím webových stránek dopravniinfo.cz Do telefonu si také mohou stáhnout speciální mobilní aplikaci, kterou připravilo Ředitelství silnic a dálnic. ŘSD zřídilo jako součást dálniční známky i asistenční službu.

Řidiči, kteří se dostali do potíží, mohou zavolat na bezplatné číslo 800 280 281. „Operátoři v nepřetržitém provozu zprostředkují zdarma příjezd asistenčního vozidla, které pomůže problém vyřešit,“ uvedl vedoucí Národního dopravního informačního centra Ctirad Weissmann. Na bezplatné lince je také možné zjistit aktuální dopravní situaci.

BESIP v souvislosti s uzavírkami a omezeními připravil pro řidiče sérii krátkých videoklipů s názvem Zpomal, budeš rychlejší. Jednotlivé spoty ukazují, jak se mají řidiči v těchto situacích správně chovat.

Prázdniny jsou nejkritičtějším obdobím, při kterém na silnicích umírá zhruba o třetinu víc lidí než v jiných měsících. „Vyjíždějí i nezkušení řidiči. Je velmi důležité naplánovat si trasu a vyjíždět odpočatí,“ upozornil ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Řidiči by podle něj měli sledovat i dopravní zpravodajství.

Policie kontroluje rychlost, alkohol i doklady

Policie proto na první tři prázdninové víkendy vyhlásila bezpečnostní akci. Většina kontrol by měla směřovat hlavně na páteřní silnice, kde se nejčastěji stávají závažné nehody. S dalšími se pak přidávají i jednotlivé kraje. V Moravskoslezském kraji například v pátek dopoledne začala největší akce tohoto roku. Hlídky kontrolují hlavně rychlost, alkohol a doklady.

Na silnice vyrazila i policie v Olomouckém kraji, která se postupně zaměřuje na jednotlivé okresy. „Začalo se na Přerovsku a pokračuje na Olomoucku,“ řekla krajská policejní mluvčí Marta Vlachová. Na Olomoucku budou policisté řidiče kontrolovat i o víkendu.

Pokračovat budou i další preventivní projekty. Podle Lercha policisté například budou chodcům, cyklistům či motorkářům rozdávat reflexní prvky, aby byli lépe vidět. Chtějí se také zaměřit na vzdělávání dětí, které s rodiči o prázdninách cestují v autech.