Klidná dovolená? Začíná spíše stresem na silnicích, varuje BESIP

9 minut
Martin Farář: Nevěnování se řízení a nepřiměřená rychlost jsou nejčastější příčiny dopravních nehod
Zdroj: ČT24

„Zpomal, budeš rychlejší,“ vzkazuje před prázdninovými cestami BESIP. Sérií videoklipů se snaží apelovat na řidiče, aby při dlouhých cestách napříč republikou, ne-li Evropou byli pozorní, ohleduplní a také odpočatí. Prázdniny jsou totiž na silnicích dlouhodobě nejrizikovějším obdobím, ačkoli by zrovna letní cesty na dovolenou mohly naopak navozovat představu cestování bez jakýchkoli časových tlaků a stresu.

Červenec, srpen a často také červen a září jsou měsíce, kdy jsou statistiky dopravních nehod nejhorší z celého roku. Oproti lednu a únoru bývají hlavně červencové a zářijové cesty nejméně dvakrát tragičtější a letos dal již červen najevo, že léto nebude jiné než v předchozích letech – naopak má nakročeno k tomu, aby bylo ještě horší.

Podle vedoucího samostatného oddělení BESIP ministerstva dopravy Martina Faráře by si lidé při cestě na dovolenou měli uvědomit, že není kam spěchat. „Prázdniny jsou měsíce klidu, pohody. Jezdíme na dovolenou, neměl by to být žádný stres. A ten je často za volantem dost vidět,“ podotkl.

Zdraví versus minuta a půl

Projevuje se to například v místech, kde je na dálnici omezen provoz a jezdí se ve zúžených pruzích. I když je rychlost omezena na 80 km/h, najde se hodně řidičů, kteří cítí potřebu jet rychleji a předjíždějí úzkým levým pruhem i kamiony či autobusy, které se sotva vejdou do širšího pravého. Skutečný význam to přitom nemá.

13 minut
Brífink BESIP, ministerstva dopravy a policie k prázdninovému provozu
Zdroj: ČT24

„Je vypočítáno, že pokud budu dodržovat 80kilometrovou dovolenou rychlost, tak oproti otevřenému úseku, kde je 130kilometrová rychlost, přijde řidič na pěti kilometrech zhruba o 1,5 minuty. To není vůbec argument pro to chovat se v dopravním omezení agresivně, jet rychle. Ta minuta a půl ztráty, to můžu dohnat tím, že vyrazím včas, vezmu si deseti až patnáctiminutovou rezervu,“ vyčíslil Martin Farář. Dodal, že nebezpečné situace nastávají i za omezením, kdy se všichni navzájem pokoušejí předjíždět, aby domněle ztracený čas dohnali.

Na průjezd místy s dopravním omezením se soustředí kampaň BESIPu s názvem Zpomal, budeš rychlejší. V ní dopravní experti shrnuli deset momentů, které by řidiči neměli opomenout – od přípravy trasy a zjištění, jaké jsou na ní plánované uzavírky, přes sledování dopravních značení a udržování bočního postupu po používání blinkrů a plynulé manévrování při přejíždějí mezi jízdními pruhy.

3 minuty
BESIP řidičům: Zpomal, budeš rychlejší
Zdroj: ČT24

Děti potřebují na cestu zábavu

Aby se ale dovolená nezměnila v tragédii, musí řidiči vzít kromě okolního provozu v potaz ještě jeden faktor – děti. „Cestování s dětmi na dlouhou vzdálenost je pro řidiče problematické. Po krátké chvíli začnou být unavené ze stereotypu a začnou vyhledávat pozornost. Takže pozornost řidiče je dětmi odváděna,“ varoval vedoucí oddělení BESIP.

Připomněl přitom, že právě takové situace, kdy je pozornost řidiče odvedena a ten se dostatečně nevěnuje řízení, je spolu s nepřiměřenou rychlostí jednou z nejčastějších příčin závažných dopravních nehod.

Rodiče by také neměli zapomínat, že dětem hrozí o prázdninách na silnicích nebezpečí, i když nejedou autem. Je vhodné zkontrolovat, zda si berou přilbu, když jedou na kole, a zda si hrají na bezpečných místech. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
před 9 mminutami

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
před 37 mminutami

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
před 44 mminutami

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
16:35Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Poškozené trakční vedení zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze

Poškozené trakční vedení dopoledne zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze. Vlaky zhruba půlhodinu nejezdily do Libně, Vysočan a Holešovic, směrem do Vršovic a na Smíchov byla doprava omezená. Oznámil to mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Co bylo příčinou poškození, podle něj železničáři zjišťují.
před 10 hhodinami

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
před 12 hhodinami

Kaligrafie, háčkování či výroba svíček. Zájem o ruční dovednosti stoupá

Od digitálního světa se někteří mladí lidé vracejí k ručním dovednostem. Například ke kaligrafii, háčkování nebo ručnímu šití. Zájem o takové kurzy podle oslovených organizátorů roste. Vyhledávají je hlavně mladí lidé, maminky s dětmi, ale i firmy – jako benefity pro své zaměstnance.
před 12 hhodinami

Únavový syndrom by se mohl dát rozpoznat z krve, ukazuje nový test

Vyčerpání i projevy podobné chřipce, tak vypadají možné příznaky chronického únavového syndromu. Podle odhadů v Česku žijí desítky tisíc lidí s tímto onemocněním. Chronický únavový syndrom se nejčastěji objeví v mladém a středním dospělém věku. Stanovení diagnózy je ale velmi obtížné a nemocní se často setkávají s nedůvěrou a nepochopením. I proto se vědci v zahraničí snaží vyvinout diagnostickou metodu, která by nemoc potvrdila třeba z odběru krve.
před 13 hhodinami
Načítání...