Inspekce zkontrolovala školní bufety: pamlskovou vyhlášku porušil každý pátý

Čokoláda, sladké oplatky nebo brambůrky: to jsou nejčastější pochoutky, kterými školy porušují pamlskovou vyhlášku. Zjistila to Česká školní inspekce, která od počátku školního roku provedla 200 kontrol školních bufetů a automatů. Inspektoři při nich odhalili, že 18 z 87 prověřených bufetů dětem stále prodává nezdravé svačinky. 

Ještě více prohřešků našli inspektoři v případě automatů. Pravidla pamlskové vyhlášky nesplnilo 32 z nich. Nejčastěji porušují pamlskovou vyhlášku víceletá gymnázia. Ta totiž musí rozlišovat svačinky pro žáky vyššího a nižšího stupně, jelikož na starší žáky se pamlsková vyhláška nevztahuje.

Žádné pokuty zatím školní inspekce neudělila. „V této fázi jde hlavně o preventivní aktivity, cílem teď není školy kvůli pamlskové vyhlášce penalizovat, “ sdělil náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. Při příští kontrole se ovšem inspektoři zaměří na to, jestli chybující školy odstranily potraviny nevyhovující vyhlášce z nabídky.

Pamlsková vyhláška platí na základních školách a na nižším stupni osmiletých gymnázií od letošního ledna. Školy nesmí prodávat svačinky, které přesahují stanovené množství cukru a soli.

Některé školní bufety raději skončily 

Řada provozovatelů školních bufetů si ale stěžovala, že současné nastavení je příliš přísné, a zvažovala zavření bufetu. Podle Andryse tak někteří skutečně učinili: „Některé školy, aby předešly problémům s nedodržováním vyhlášky, své doplňkové stravovací služby zrušily.“ V několika případech se pak školy podle Andryse rozhodly připravovat svačinky pro děti samy.