Do Sýrie jsem nejel zabíjet, ale nechat se zabít, řekl u soudu Silovský. Chtěl se připojit k IS

První Čech souzený za to, že se chtěl připojit k organizaci Islámský stát, prý nechtěl jet do Sýrie někoho zabíjet. „Chtěl jsem tam proto, aby zabili oni mne,“ vypověděl obžalovaný Jan Silovský u Krajského soudu v Plzni. Přiznal také, že k islámu přestoupil asi před čtyřmi lety. Ve svém okolí prý neznal jiné muslimy a ani s žádnými nekomunikoval.

Video Události v regionech (Praha)
video

Soud řeší případ Čecha, který se chtěl připojit k IS

Před třemi nebo čtyřmi lety si muž ze Spáleného Poříčí na jižním Plzeňsku koupil bibli a korán, obě knihy přečetl a pak se rozhodl konvertovat k islámu. Nikdo z jeho okolí o tom nevěděl, ani jeho matka a nejbližší příbuzní.

Silovský chtěl do syrského města Džarábulus. „Chtěl jsem tam najít někoho z IS, říct jim, že jsem se přijel přidat. Asi by mě pak někam poslali,“ řekl u soudu. Do Sýrie chtěl bez jakýchkoliv kontaktů, neměl představu, co přesně tam bude dělat. „Moc jsem o tom nepřemýšlel,“ přiznal. Doufal, že ho IS vyšle do bitvy a v ní ho brzy zastřelí vojáci syrské armády.

Mladý muž se chtěl k Islámskému státu přidat, přestože neumí střílet a ani nemá o zbraních teoretické znalosti. „Střílel jsem jen asi jednou ze vzduchovky,“ vypověděl. Souhlasí se snahou IS sjednotit islámské země a vytvořit jeden chalífát, metody organizace jsou ale podle něj moc násilné.

Je to hodný kluk, říká jeho matka

Matka Jana Silovského u soudu řekla, že nevěděla, že je její syn muslim a chystá se do Sýrie. Zjistila to, až když se dostal do vazby. Syn podle ní nikdy nebyl agresivní. „Je to hodný kluk, nikdy nevyvolal žádný konflikt, neslyšela jsem od něj sprosté slovo,“ řekla.

Silovský s matkou, která je křtěná, nikdy nemluvil o náboženství nebo o Islámském státu. Nevěděla, že se syn chystá do Sýrie. „Byl dva tři dny pryč. Odjel pryč, to jsem věděla, ale neptala se ho, kam jede. Nikdy jsem neměla důvod ho podezírat,“ uvedla Dana Silovská.

Jan vyrůstal se starší sestrou, když byly děti malé, rodiče se rozvedli. Silovská syna vylíčila jako kluka s normálními zálibami a kamarády. „Chodil s nimi ven, jenomže kamarádi se zvrtli a dali přednost drogám, alkoholu. Můj syn takový není, takže byl spíš sám,“ uvedla. Silovský plánoval, že se osamostatní, najde si byt v Plzni a zkusí si najít práci svářeče.

Obžalovaný podle matky neinklinoval ke zbraním. Neví o tom, že by syn nějaké střelné zbraně měl. „Nedokázal doma zabít ani drůbež, odmítl to,“ řekla. Nevěděla ani o tom, že se Silovský dříve pokusil o sebevraždu.

Hrozí mu 12 až 20 let, nebo i doživotí

Obžaloba viní 21letého Jana Silovského ze zločinu přípravy teroristického útoku, za což mu hrozí 12 až 20 let vězení, nebo i výjimečný trest, včetně doživotního vězení. Na soud čekal od loňského července ve vazbě.

Zadržen byl loni v lednu v Turecku na mezinárodním letišti a nebyl zřejmě součástí větší skupiny lidí. Měl u sebe letenku na vnitrostátní linku na syrské hranice a turecké policii údajně přiznal, že důvodem jeho cesty do Sýrie byl úmysl přidat se k teroristické organizaci Islámský stát.

Jednání u krajského soudu je naplánováno na tři dny a není vyloučeno, že v závěrečný den soud vynese rozsudek. Středeční jednání se odehrávalo v menší jednací síni, do které se všichni novináři nevešli. Fotografové a kameramani museli zůstat na chodbě, z jednání nebylo dovoleno pořizovat obrazové záběry. Ve čtvrtek a v pátek bude jednání pokračovat ve velké jednací síni.