Postoj Česka k brexitu připraví pro vládu pracovní skupina s Prouzou v čele

Jak se Česko postaví k vyjednávání Evropské unie s Velkou Británií o jejím vystoupení, poradí vládě speciální pracovní skupina. Ohlásil to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ten také dostal od ministrů mandát na úterní summit EU, na kterém podle něj budou lídři zemí EU řešit, jak zabránit případným odchodům dalších států z Unie.

Pracovní skupina, jejíž vznik vláda schválila, připraví pozici a priority ČR pro vyjednávání s Velkou Británií o jejím vystoupení z EU. „Její úkol je jasný: při jednáních s Velkou Británií je nutné, aby ČR hájila své zájmy,“ uvedl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Své návrhy by skupina měla představit do konce září.

V čele pracovní skupiny podle vládního mluvčího Martina Ayrera stane český „pan Evropa“ –státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Ten si již vytyčil několik priorit pro vyjednávání s Londýnem. Chce například zajistit, aby Čechům zůstala možnost pracovat ve Velké Británii za současných podmínek i po jejím vystoupení z EU. Současně však zdůraznil, že není možné začít jednat, než Británie oficiálně ohlásí, že se chystá z EU odejít. K tomu zatím nedošlo.

Video Studio ČT24
video

Tomáš Prouza: Pokud chtějí mít Britové volný přístup do Evropy, musí to být i naopak

Podle Bohuslava Sobotky by pracovní skupina „měla zároveň definovat priority ČR pro budoucí podobu EU, včetně návrhů nutných reforem, kterými musí Unie projít“. S tím Tomáš Prouza souhlasí, je podle něj na čase hledat způsob, „jak ji posunout, aby byla rychlejší, aby se soustředila na věci, které jsou opravdu důležité“.

Sobotka míří na summit, brexit dostane k večeři

Vláda zároveň schválila mandát pro premiéra Bohuslava Sobotku na summit EU. Začne v úterý a podle bruselských zdrojů na něm Británie své rozhodnutí vystoupit z Unie ještě neoznámí. Spíš tak učiní až na podzim po sestavení nové vlády.

Přesto na brexit dojde, a to ve dvou krocích. „Při úterní pracovní večeři vysvětlí britský premiér David Cameron situaci, která nastala v Británii,“ popsal Martin Ayrer první z nich. Později budou jednat představitelé 27 unijních zemí bez Velké Británie, aby se dohodli, jak k brexitu přistoupí.

Premiér Sobotka před odletem do Bruselu novinářům řekl, že by měli lídři EU na nadcházejícím summitu řešit, jak po britském referendu zabránit případným odchodům dalších členských zemí. Měli by kvůli tomu začít debatu o změnách ve fungování EU a také o tom, jak Unii zatraktivnit pro uchazečské státy.

Video Česko se chystá na jednání EU s Londýnem
video

Česko se chystá na jednání EU s Londýnem

Česko se chystá na jednání EU s Londýnem

Interview ČT24 s Janem Hamáčkem

Události, komentáře: Jaká bude EU po brexitu?

 

Česko podle něj nebude patřit ke státům, které budou „tlačit na pilu“ a požadovat urychlené vyjednávání o vystoupení Británie z EU, tak jako se na tom v pátek shodli ministři zahraničí EU. Podle Sobotky nyní v ostrovní zemi vypukla vleklá politická krize a „chaos“ a je třeba nejdříve vyjasnit, kdo za Británii bude vyjednávat. Podobně jako Sobotka se vyjádřila i německá kancléřka Merkelová.  Českou reakcí na brexit by podle Sobotky nemělo být ani rychlejší zavedení eura. 

Kvůli dopadům britského referenda už se o víkendu sešli ministři zahraničí šesti zakládajících států EU: Německa, Francie, Itálie, Nizozemska, Belgie a Lucemburska. Před podobnými schůzkami ale v Interview ČT24 varoval předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). „Nepokládám za šťastné, když se Unie schází v nějakých menších skupinkách. To jednání v Berlíně, na které byli pozváni zástupci šesti zakládajících států, jakkoli bylo asi dobře míněné, nebylo šťastné, protože to vysílá signál o nějaké dvourychlostní Evropě, o nějakém elitním klubu zakladatelů.“