Policista Kadlec se omluvil majitelům nabouraných aut, škody zaplatí a je připraven odejít

Policista Karel Kadlec, který v úterý na Vinohradech naboural v opilosti více než 50 aut, se jejich majitelům omluvil. Podle svého advokáta Karla Brücklera chce škody zaplatit. Je také připravený odejít od policie. Kadlec je podezřelý z ohrožení pod vlivem návykové látky a poškození cizí věci. Případ vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Nabouraná auta po jízdě opilého policisty Kadlece
Zdroj: ČT24/Martin Brož

„Dovoluji si touto cestou vyslovit svou nejhlubší omluvu. Nebudu se vyhýbat odpovědnosti a udělám vše, co je v mých silách, abych vzniklé škody uhradil,“ uvedl Kadlec. Omluvil se také policejním kolegům a uvedl, že je připraven odejít. „Odchod od policejního sboru mne bude nesmírně mrzet, jsem si však vědom nevyhnutelnosti tohoto následku,“ doplnil Kadlec.

Kadlec v prohlášení uvedl, že si uvědomil závažnost svého jednání při policejním zákroku. Kvůli prověřování případu se nechce vyjadřovat k tomu, co jeho jednání předcházelo. „Takové informace by ohrozily prověřování a následné vyšetřování a byly by neférové vůči vyšetřujícím orgánům,“ sdělil Kadlec.

Škody na autech zatím přesahují dva miliony

Když policisté Kadlece v Máchově ulici dostihli, tak odmítl orientační dechovou zkoušku a odmítal ukázat řidičský průkaz. Souhlasil však s převozem na lékařské vyšetření spojené s odběrem krve. V nemocnici mu policisté naměřili přes jedno promile.

Na nabouraných autech zatím byla vyčíslena škoda přes dva miliony korun. Kadlec neměl auto pojištěné, škodu tak zaplatí Česká kancelář pojistitelů, která ji po něm bude vymáhat. 

Kadlec už má s řízením v opilosti zkušenost 

Kadlec měl s řízením pod vlivem alkoholu problémy i v minulosti. Loni v březnu v Praze podle obžaloby neubrzdil svůj džíp a narazil do auta, které před ním zastavilo kvůli chodcům na přechodu. Přivolaní policisté mu naměřili 1,5 promile alkoholu v dechu, odběr krve Kadlec odmítl.

U soudu tvrdil, že v noci před nehodou vypil dvě piva a čtyři panáky tvrdého alkoholu. Krev prý neodevzdal kvůli tomu, že ho urazil lékař. Obvodní soud pro Prahu 2 nejprve policistu nepotrestal s odůvodněním, že se jedná jen o přestupek. Městský soud v Praze ale následně vyhověl stížnosti státního zástupce a případ nižšímu soudu vrátil. Soud se bude případem zabývat 3. května.

Ministr vnitra Milan Chovanec postavil ke konci loňského roku Kadlece mimo službu a policejní důstojník byl také odvolán z funkce na Policejní akademii. Pokud se podle Chovance potvrdí i nová podezření, tak ho hodlá ze sboru propustit bez nároku na výsluhy.