Ústavní soud odmítl stížnost Savova. Podnikateli vadilo, že je stíhán jako uprchlý

Ústavní soud odmítl stížnost podnikatele Františka Savova, kterému vadilo, že jej Vrchní státní zastupitelství v Praze stíhá jako uprchlého. Podle Savova ale pouze policie neví, kde se ukrývá. Jak zjistila Česká televize, Ústavní soud stížnost odmítl jako nepřípustnou.

František Savov
Zdroj: ČTK Autor: Jakub Dospiva

Savov nyní žije a podniká v Londýně. Odmítá, že by se v Británii skrýval před českou justicí. „Nikdy jsem se před nikým neskrýval ani neskrývám. Jako občan Evropské unie v EU svobodně podnikám a svobodně se pohybuji,“ řekl už dříve v médiích.

Na začátku července 2014 soud v Londýně nepravomocně rozhodl, že má být Savov vydán do České republiky, podnikatel se ale proti rozhodnutí odvolal a nyní čeká na verdikt odvolacího soudu. Tvrdí, že podle britského práva nebyly splněny podmínky pro jeho vydání. 

Daňové úniky a legalizace výnosů z trestné činnosti

V květnu 2014 bylo proti Savovovi zahájeno trestní stíhání jako proti uprchlému. Policie ho obvinila z daňových úniků a legalizace výnosů z trestné činnosti. Podle vyšetřovatelů spolu s dalšími podezřelými vytvářel fiktivní daňová přiznání, aby získal nárok na odpočet daně z přidané hodnoty.

Státu tím podle kriminalistů vznikla škoda až čtyři miliardy korun. Loni v dubnu proto soud zamítl Savovovu stížnost proti zajištění 648 milionů korun z podnikatelova účtu. Právě tuto škodu totiž podle názoru vyšetřovatelů způsobil.

V kauze je celkem obviněno jedenáct lidí. Savov všechna obvinění odmítá. Jde podle něj o snahu zmařit jeho obchodní aktivity. Za stíháním vidí tlak obchodního konkurenta Andreje Babiše (ANO), který vlastní vydavatelství Mafra. Tvrdí, že kvůli Babišově politické pozici nemá v Česku zaručeno právo na spravedlivý proces.