Od ledna měli dostat přidáno. Řada lékařů a sester ale nemá nic

Nahrávám video
Všichni lékaři a sestry od ledna přidáno nedostali
Zdroj: ČT24

Lékaři a sestry měli v novém roce slíbené vyšší platy. Nárůst o pět procent avizovalo ministerstvo zdravotnictví pro všechny. Navyšovalo kvůli tomu úhrady za státní pojištěnce. V některých krajích ale zdravotníci na přidání stále čekají. Jejich šéfové si chtějí nejdřív spočítat, kolik peněz jim od státu reálně dorazí. Šéf resortu varuje, že když peníze nepoužijí právě na platy, přijdou o ně.

Jistotu vyšších platů zatím nemají například lékaři a sestry v pěti nemocnicích, které spadají pod akciovou společnost vlastněnou Pardubickým krajem. Vedle Pardubic jde o Litomyšl, Chrudim, Svitavy a Ústí nad Orlicí.

„I když úhradová vyhláška určité navýšení nese, v naší nemocnici zatím přidáno nebylo. Myslíme si, že těch pět procent nám patří,“ řekl České televizi lékař Martin Kubrycht, který pracuje na kardiologii v pardubické nemocnici.

Lékaři proto s vedením nemocnice stále vyjednávají. Další kolo jednání čeká odboráře na konci ledna. Vedení tvrdí, že lékaře i sestry chce v nemocnici udržet, zároveň ale dodává, že kvůli platům nemůže jít do ztráty. „Naši zaměstnanci dostanou vše, na co budeme mít,“ podotkl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Růst platů v roce 2016
Zdroj: ČT24/MZ

Podobně jsou na tom i zdravotníci v západočeských Rokycanech. Tamní nemocnice jim také zatím víc peněz garantovat nemůže. „Spíš si myslím, že jako vždy všechny peníze z úhradové vyhlášky mít nebudeme a že jako vždy to dopadne tak, a už ten slib máme, že nám pomůže kraj,“ konstatovala ředitelka Rokycanské nemocnice Hana Perková. Určitě to ale podle ní nebude od 1. ledna.

Podle předsedy Lékařského odborového klubu Martina Engela čekají tvrdá vyjednávání zdravotníky v mnoha krajích. V Karlovarském mají například kolektivní smlouvu do března a finanční věci jsou její součástí. „Mají tedy ještě kvartál na to, aby to nějakým způsobem vyjednali,“ poznamenal.

Jisté vyšší platy jsou ve fakultních nemocnicích

Jiná je situace v Českých Budějovicích. Peníze navíc tu zdravotníci dostali v předstihu. Ředitel nemocnice Břetislav Shon se s odbory domluvil, že zaměstnancům předplatí navýšení mezd na celé první pololetí roku 2016. Jisté vyšší platy mají od ledna také lékaři a sestry ve všech fakultních nemocnicích. Tam se totiž musí řídit platovými tarify.

Ministr nicméně tvrdí, že peníze na navýšení mezd mají všechny nemocnice. Pokud platy zaměstnancům přesto nezvýší, hrozí jim podle něj sankce: „Úhradová vyhláška určila jako podmínku navýšení části úhrady nemocnicím to, že tyto prostředky budou určeny na navýšení platů. Jsem přesvědčen, že pojišťovny v krajním případě mohou sáhnout až ke snížení těchto navýšených plateb.“

Platy lékařů a sester se zatím dařilo navyšovat. U lékařů a zubařů v nemocnicích loni průměrná měsíční mzda těsně přesáhla 63 tisíc korun. Polepšily si i všeobecné zdravotní sestry a porodní asistentky. Průměrně braly víc než 28 tisíc korun měsíčně. Lékařské odbory ale připomínají, že příjmy zahrnují hodně přesčasů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Lídři EU řeší konkurenceschopnost i energie, neshody panují kolem ETS

Unijní prezidenti a premiéři se na summitu, který začal v Bruselu, zabývají posilováním konkurenceschopnosti Evropské unie, ale i současnou válkou na Blízkém východě, včetně jejích dopadů na Evropu, zejména pokud jde o ceny energií. Český premiér Andrej Babiš vystoupil mezi prvními a zopakoval požadavek na změnu systému emisních povolenek EU ETS. Právě jejich podoba patří mezi sporné body jednání. Před odletem na jednání Babiš zároveň zkritizoval izraelský útok na Írán, který označil za nepochopitelný.
07:12Aktualizovánopřed 37 mminutami

VideoSpráva železnic opravila železniční zastávku, ke které roky nejezdí vlaky

Správa železnic opravila za půl milionu nádraží v Kostelci u Heřmanova Městce včetně perónu pro osobní dopravu. Na trati ale řadu let nejezdí žádné osobní vlaky a podle kraje ani v budoucnu jezdit nebudou. Zastávku nutně nepotřebuje ani starostka Kostelce u Heřmanova Městce Eva Jiráková (nestr). Od centra obce je vzdálená skoro kilometr. „My jednu zastávku máme. Na Písníku je zastávka, a tahle zastávka je trošku stranou,“ sdělila Jiráková. Správa železnic hájí rekonstrukci tím, že projekt vznikl v době, kdy ještě na trati provoz byl.
před 1 hhodinou

Klempíř odvolal šéfku Národní galerie Knastovou

Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) ve čtvrtek odvolal generální ředitelku Národní galerie Praha (NGP) Alicji Knastovou. Odborná veřejnost ji kritizovala kvůli stylu komunikace či minimalistickému výstavnímu programu. Podle ministra galerie potřebuje výraznější odborný rozvoj a ambici posunout se mezi přední evropské instituce. NGP zatím povede dosavadní ředitelka sbírky starého umění Olga Kotková. Podle Deníku N hodlá ministerstvo v příštích měsících vypsat výběrové řízení na ředitele NGP.
16:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoTrošku jsme zanedbali investování do obnovitelných zdrojů, připouští Schiller

Předseda senátního výboru pro záležitosti EU Jan Schiller (ANO) doufá, že se lídři zemí EU na probíhajícím summitu dohodnou na zastropování cen emisních povolenek. Podle něj je to krok, po kterém volá průmysl. Domnívá se, že Česko by mělo dostat výjimku ze systému povolenek pro řadu průmyslových odvětví. „Trošku jsme zanedbali investování do obnovitelných zdrojů, ale na druhou stranu nemáme takové možnosti jako země, které do toho investovaly,“ obhajuje tuzemskou pozici při vyjednávání. V Interview ČT24 odpovídal na otázky moderátora Jiřího Václavka i ohledně chystaných změn ekonomické legislativy EU, rozhodnutí premiéra Andreje Babiše (ANO) jet na summit NATO místo prezidenta Petra Pavla či rozpočtového určení daní.
před 2 hhodinami

Pavel: Babiš by na summitu asi dokázal lépe vysvětlit, proč Česko neplní závazky

Je zřejmě pravda, že premiér Andrej Babiš (ANO) by dokázal lépe vysvětlit důvody, proč Česko neplní své závazky k NATO, řekl prezident Petr Pavel k české účasti na červencovém summitu Severoatlantické aliance (NATO). Uvedl také, že o tom, že by na summit měl jet Babiš spolu s ministrem zahraničí Petrem Macinkou (Motoristé), nikoli on jako prezident, se dozvěděl ve středu z médií. Očekává, že s premiérem bude o věci ještě hovořit.
08:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ropa i plyn dál zdražují, exportní přístav v Rudém moři přestal nakládat

Ceny ropy pokračují v růstu kvůli útokům na Blízkém východě. Severomořská ropa Brent se krátce po 08:00 SEČ dostala nad 114 dolarů (přes 2400 korun) za barel, dopoledne už to bylo přes 119 dolarů (asi 2530 korun). Později o část zisků přišla, odpoledne se držela nad 110 dolary za barel. Navíc čelil útoku důležitý exportní bod na pobřeží Rudého moře – přístav Janbu, který dle Reuters následně přestal krátce surovinu nakládat. O třetinu poskočily ve čtvrtek ráno vzhůru i ceny plynu pro evropský trh. Následně lehce poklesly.
08:14Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Podívejte se, kolik kde přibylo aut a jak pomohly obchvaty

Intenzita dopravy na českých dálnicích se za posledních pět let zvýšila o dvanáct procent, denně po nich projede v průměru 34 400 vozidel. Nejvytíženějším úsekem je dálnice D1 mezi Chodovem a Průhonicemi, kde loni projelo za 24 hodin průměrně 106 976 aut, o třetinu více než v roce 2020. Data rovněž ukazují, že nové úseky dálnice D35 nebo obchvaty měst jako Jaroměř či Otrokovice výrazně odvádějí ze sídel tranzitní dopravu. Vyplývá to z předběžných výsledků celostátního sčítání dopravy, o kterých informovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
14:20Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Marže čerpacích stanic se snižují, říká ministerstvo financí

Monitoring ministerstva financí ukázal, že čerpací stanice marže od začátku americko-izraelského útoku na Íránu a po spuštění monitoringu postupně snižují. Běžné marže u litru nafty byly před krizí 2,70 až 3,20 koruny, po vypuknutí konfliktu klesly na 1,90 až 2,60 koruny. Po spuštění monitoringu se dále snižovaly až k jedné koruně. Marže 2,35 až 2,60 koruny u benzinu zůstala v době před vypuknutím konfliktu a po něm stejná. Po spuštění monitoringu klesala ke 2,10 koruny.
14:45Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...