Sobotka nechce kvůli Albertovu zpřetrhat komunikaci s Hradem

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nepředpokládá, že spor o vystoupení prezidenta Miloše Zemana při oslavách 17. listopadu negativně ovlivní vztahy mezi Hradem a vládou. Prezident přijal pozvání na Albertov po boku kontroverzního hnutí Blok proti islámu. Před svým odletem do Číny Sobotka řekl, že prezident by neměl vystupovat na akci xenofobní sekty šířící nenávist. Zeman se podle něj projevem na Albertově zařadil mezi populisty.

Prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Komunikace s Hradem ale bude dál pokračovat, chystá se jednání o zahraniční politice. „Máme s panem prezidentem nastavenou pravidelnou, velmi intenzivní komunikaci a ta komunikace bude pokračovat bez ohledu na to, jestli se ve všech věcech úplně shodujeme nebo neshodujeme,“ uvedl Sobotka.

Doplnil, že když má pocit, že prezident jedná v zájmu České republiky, tak jeho kroky podporuje. „Koneckonců podpořil jsem i jeho minulou cestu do Číny. A pokud mám pocit, že pan prezident udělá nějakou chybu, tak to také otevřeně řeknu,“ uvedl Sobotka.

Projev prezidenta Zemana na Albertově
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Předseda vlády předpokládá, že se s prezidentem sejde na připravovaném jednání nejvyšších ústavních činitelů o koordinaci zahraniční politiky. „Nejvyšší ústavní činitel země, která má hlubokou humanistickou a demokratickou tradici, by neměl vystupovat na shromáždění xenofobní sekty, které bylo naplněno šířením intenzivní nenávisti,“ řekl Sobotka minulý týden Hospodářským novinám.

Zeman podle něj účastí na akci na Albertově legitimizuje šíření extrémní xenofobie a nenávisti. Zeman oponoval, že jeho projev islamofobní nebo nenávistné formulace neobsahoval.