Hornochová skončí ve funkci náměstkyně ministra financí

Náměstkyně ministra financí pro daně Simona Hornochová skončí ve své funkci. Nepřihlásila se totiž do výběrového řízení na tuto pozici, které úřad vypsal v souladu s novým služebním zákonem. Informuje o tom MF Dnes. Ministr Andrej Babiš (ANO) si ale chce Hornochovou ponechat jako poradkyni pro daně.

„Nepřihlásila jsem se, v principu je to tak, že končím na pozici náměstkyně, a to na základě domluvy s panem Babišem,“ řekla deníku Hornochová. Dosud měla na starost zejména Babišův klíčový projekt - elektronickou evidenci tržeb.

Ve funkci náměstkyně prý zůstane do chvíle, než se z výběrového řízení vybere její nástupce, tedy zřejmě do prosince. Babiš nicméně s Hornochovou do budoucna počítá jakožto poradkyní pro daně, neboť ji podle svých slov respektuje jako odbornici.

Babiš dosud vyměnil dva náměstky

Od Babišova nástupu na ministerstvo to bude třetí výměna na postu náměstků. V minulosti dva své náměstky odvolal. V červnu zbavil funkce prvního náměstka Lukáše Wagenknechta. Ten tehdy uvedl, že byl odvolán bez udání důvodu a jako „trafiku bez kompetencí“ odmítl pozici politického náměstka, kterou mu Babiš nabídl.

V květnu skončil ve funkci náměstek pro oblast mezinárodních vztahů Martin Pros, který předtím požádal Českou národní banku o prověření možných manipulací s pražskou mezibankovní sazbou PRIBOR. Babiš odůvodnil jeho odvolání ztrátou důvěry.