Zaorálek odjede do Libanonu. Chce "získat informace" o zmizelých Češích

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) odjede co nejdřívě do Libanonu. Rozhodl tak krizový štáb, který se už po několikáté sešel kvůli pěti Čechům, jež před dvěma týdny zmizeli v Libanonu. V Bejrútu by měl Zaorálek jednat se svým libanonským protějškem Džibránem Básilem. Předpokládá se, že by s ním měli do země odletět také zástupci bezpečnostních složek, aby si vyměnili informace o případu s libanonskými kolegy. V zemi už nyní působí dva čeští experti z tajných služeb.

Unesení Jan Švarc, Martin Psík, Miroslav Dobeš, Adam Homsi a Pavel Kofroň
Zdroj: ČT24, ČTK

"To datum ale ještě není stanoveno, protože dnes v poledne budu mluvit s libanonským ministrem zahraničí, protože tam samozřejmě nelze jet, pokud tam není partner" uvedl Zaorálek, který zároveň zdůraznil, že jediným účelem cesty je získat informace. "Jde nám o to, aby byla tato kauza vyšetřena. Aby se zjistilo, co se stalo českým občanům, abychom zjistili, jaké informace o tom má libanonská strana. A ty informace, které máme my, dali dohromady s tím, co má Libanon," dodal ministr. Podle dřívějších neoficiálních informací by měl Zaorálek do Bejrútu odletět příští týden.

Ministr odmítl údajné spekulace, že by v Libanonu měl jednat s někým jiným, než jsou tamní politici a vyšetřovatelé. "Tady není, s kým se o tom jinak bavit a ani o to neusilujeme," zdůraznil. Podle Zaorálka úřady stále neví, kde se pohřešovaní Češi nacházejí, ani kdo za jejich zmizením stojí.

S Čechy zmizel i řidič

Skupina pěti mužů se pohřešuje od 18. července, kdy libanonská policie nalezla jejich taxi a osobní věci 300 metrů od vojenského stanoviště u města Kafraja v západní části libanonského údolí Bikáa nedaleko syrských hranic (viz mapa níže). Spolu s nimi zmizel i řidič vozu, Saíb Munír Taán. Údolí je nechvalně známé pěstováním rostlin obsahujících omamné látky. Zároveň tam panuje napětí mezi různými znepřátelenými klany.

/*json*/{"map":{"lat":33.658993810671284,"lng":35.69744077536621,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Libanonská média spekulovala, že byli uneseni a jejich únos by mohl souviset s případem Alího Fajáda, který byl loni zatčen v Česku a je bratrem muže zmizelého spolu s Čechy. Jeho rodina to ale popírá. Fajádův obhájce loni v prosinci u pražského městského soudu řekl, že Fajád pracuje pro armádní zpravodajskou službu Libanonu. Libanonský ministr vnitra Núhad Mašnúk minulý týden uvedl, že podle tamních vyšetřovatelů má případ kriminální pozadí. Zmizení Čechů údajně souvisí s mafiemi, s pašováním drog a zbraní.

Šéf české diplomacie je v tomto ohledu opatrnější - hovoří o tom, že únos je jen jedna z možných variant. Jeho vládní kolega a šéf obrany Martin Stropnický naopak minulý týden hovořil výlučně o únosu.

Video Zaorálek: Chceme si s libanonskými úřady vyměnit informace
video

Zaorálek: Chceme si s libanonskými úřady vyměnit informace