Z Mrázkova policejního spisu zmizely stovky stran, nikdo potrestán nebude

Praha - Z policejního spisu s názvem Krakatice, který se zabýval vazbami některých politiků na skupinu kolem zavražděného podnikatele Františka Mrázka, zmizely stovky stránek. Informaci přineslo Rádio Česko. Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) potvrdil, že se ztratilo asi 1 600 stran policejních odposlechů. Z šetření Inspekce ministra vnitra (IMV) podle něj vyplynulo, že za ztrátou stojí tři bývalí policisté. Potrestáni ovšem prý nebudou, protože byl jejich skutek již promlčen.

Podle serveru Týden.cz IMV případ šetřila čtyři měsíce. Rádio Česko uvedlo, že únikem ze spisu se zabývá i Národní bezpečnostní úřad a bezpečnostní sekce ministerstva vnitra. „Zjistila se konkrétní pochybení tří osob, které už u policie nepracují. A vzhledem k tomu, že uběhlo sedm let, je ta věc promlčena. Lhůta vypršela po pěti letech. U policie už nepracují, tak není možné ty lidi ani trestně stíhat, ani to řešit kázeňsky,“ řekl serveru Langer.

Ministr označil výsledek vyšetřování za „šokující“. „Zpětně nelze dohledat, zda všechny informace, získané odposlechy, byly v souladu se zákonem skartovány. 1 600 stran policejních odposlechů z roku 2000 se potuluje někde mimo policii,“ sdělil Týdnu Langer. Je to vůbec poprvé, co vedení úřadu veřejně přiznalo, že z citlivého spisu, naditého kompromitujícími materiály o politických špičkách, unikla důvěrná data. Podle Langera se navíc se ztracenými listinami obchoduje.

Inspekce se podle serveru Týden.cz začala případem zabývat loni na podzim, kdy novinář Jaroslav Kmenta začal zveřejňovat úryvky ze své knihy Kmotr Mrázek. Kmentovy články i kniha, kterou novinář vydal v závěru minulého roku, totiž prý vycházely právě ze spisu Krakatice. To pro Rádio Česko potvrdila i mluvčí IMV Martina Lídlová. „Já jen můžu potvrdit to, že šetříme únik policejních spisů na základě medializovaných článků a publikované knížky Kmotr Mrázek,“ uvedla.

Spis čítá více než 10 000 stránek a zachycuje práci detektivů protikorupční policie, kteří se snažili rozkrýt vazby podsvětí na politiky. „Spis Krakatice byl z mého pohledu poznatkový spis, kde se sdružovaly informace ze všech možných směrů způsobem, který asi už neodpovídá dnešním potřebám. Krakatice je ukončená, je to spis, který je uložen v archivu,“ řekl Rádiu Česko šéf protikorupční policie Jiří Novák.

Podle dostupných informací se ve spisu objevuje řada jmen včetně některých někdejších vrcholných politiků. Policie v rámci svého šetření narazila například na bývalého šéfa hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Josefa Hojdara z ČSSD nebo vlivného poslance ODS Vlastimila Tlustého. V závěru knihy Kmotr Mrázek se Kmenta zmiňuje i o Langerovi.

vrk har pba 201043 mar 08