Pořízek končí v čele krajského soudu, než se vyřeší jeho stíhání

Brno/Praha – Ministryně spravedlnosti Helena Válková dočasně zprostila funkce soudce i předsedu Krajského soudu v Brně Jaromíra Pořízka, který je stíhán kvůli výstavbě justičního areálu. První žena resortu spravedlnosti tento záměr avizovala už po svém nástupu do funkce. Jaromíru Pořízkovi zatím rozhodnutí ministryně nebylo doručeno, proto se k věci nechtěl vyjadřovat. V minulosti jakékoli pochybení odmítl.

„K dočasnému zproštění obou funkcí dojde den po doručení rozhodnutí a bude platit do pravomocného skončení trestního stíhání,“ uvedl Jiří Hovorka z tiskového odboru ministerstva. Podle jeho slov může jeden z nejvyšších představitelů justice v ČR proti rozhodnutí podat rozklad do 15 dnů ode dne doručení.

Válková už v únoru hovořila o situaci kolem šéfa brněnského krajského soudu jako o neudržitelné. Policie začala Jaormíra Pořízka vyšetřovat v roce 2012 kvůli údajně nehospodárné stavbě, která si vyžádala téměř dvě miliardy korun. V době obvinění ho označil Pořízek za neuvěřitelné a nesmyslné.

Stíhán je pro zneužití pravomoci veřejného činitele, porušování povinností při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku. Kauzou se zabývá Krajské státní zastupitelství v Ostravě. Obžaloba se týká menší budovy justičního areálu - sídla státních zástupců. Tím, že ji vedení soudu zadalo stejné firmě, která stavěla hlavní budovu, poškodilo podle žalobkyně Beáty Ciencialové stát o 35 milionů korun.