Koalici v Moravskoslezském kraji podepíší v pondělí, hejtmanem bude Vondrák z ANO

Zástupci ANO, KDU-ČSL a ODS podepíší v pondělí v Moravskoslezském kraji koaliční smlouvu. Hejtmanem bude dosavadní rektor Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava a krajský lídr ANO Ivo Vondrák. V jedenáctičlenné radě bude mít ANO šest míst, KDU-ČSL tři a ODS dvě.

Hejtman bude mít osm náměstků. Prvním bude lídr KDU-ČSL Lukáš Curylo, který bude mít na starosti kulturu a památkovou péči. 

Za ANO budou náměstky Jaroslav Kania, Martin Gebauer, Jan Krkoška a Jarmila Uvírová a členkou rady Radomíra Vlčková. Kania bude mít na starosti finance, investice a majetek, Gebauer zdravotnictví, Krkoška regionální rozvoj a turistický ruch a Uvírová životní prostředí a zemědělství.

Za KDU-ČSL bude dalším náměstkem Jiří Navrátil, který se bude starat o sociální oblast, a členem rady Vít Slováček. Za ODS budou hejtmanovými náměstky Jakub Uncuka, jehož resortem budou chytrý region a doprava, a Stanislav Folwarczny, který bude mít na starosti školství.

„V podstatě jsme se dohodli i na výborech a komisích, kolik jich bude, kdo jim bude dělat předsedu, ale to je zatím předběžné,“ řekl budoucí hejtman Vondrák. Z funkce rektora odstoupí.

Zastupitelé se sejdou 1. listopadu

„Ustavující zastupitelstvo, pokud nebude nějaká námitka proti platnosti voleb, by se mělo svolat k 1. listopadu, protože 2. listopadu tady bude na návštěvě pan prezident Miloš Zeman, takže nový hejtman by se mu měl věnovat,“ upřesnil Vondrák.

V nově zvoleném zastupitelstvu bude mít vítěz voleb ANO 22 mandátů, ČSSD obsadí 14 křesel, komunisté devět a lidovci osm. Po šesti zastupitelích bude mít pak koalice SPD a SPO a také ODS.