Vesmírná velmoc Izrael. První robot s Davidovou hvězdou poletí na Měsíc už letos

Izrael vyšle v prosinci své první robotické vozítko na Měsíc, přistát by tam mělo 13. února 2019. Informovali o tom organizátoři projektu na tiskové konferenci v Izraeli. Pokud bude přistání úspěšné, stane se Izrael teprve čtvrtou zemí světa, jejíž automatická sonda na Měsíci úspěšně přistála.

Vozítko izraelské organizace SpaceIL má v průměru dva metry, je půl druhého metru vysoké a stojí na čtyřech nohách. Se svými necelými šesti sty kilogramy hmotnosti by mělo být podle izraelského tisku dosud nejmenším vozítkem na Měsíci. Po přistání má zkoumat magnetické pole Měsíce a fotografovat jeho povrch.

„Jakmile přistane, bude zcela samostatné. Nejprve umístí na povrch Měsíce izraelskou vlajku a pak bude fotografovat povrch i samo sebe, bude také natáčet videa,“ řekl novinářům šéf SpaceIL Ido Anteby.

Izraelský robot pro Měsíc
Zdroj: SpaceIl

Vozítko vynese do vesmíru z USA raketa Falcon 9 soukromé americké společnosti SpaceX, řekli také zástupci projektu, na němž se podílí i izraelská státní společnost Israel Aerospace Industries (IAI).

Celý izraelský projekt vznikl v roce 2011, když několik inženýrů založilo organizaci SpaceIL, aby se účastnila soutěže LunarX Prize. Tu vyhlásila společnost Google, která chtěla částkou dvacet milionů dolarů odměnit toho, kdo jako první z účastníků soutěže dostane na Měsíc své robotické vozítko, přesune ho po trase aspoň 500 metrů a vyšle na Zemi záběry z jeho pohybu. Soutěž byla letos zrušena, protože to v daném termínu nikdo nestihl.

Peníze miliardářů vynesou sondu do kosmu

Organizace SpaceIL ale získala finance od různých sponzorů, včetně izraelského miliardáře Morise Kahna či rodiny amerického magnáta Sheldona Adelsona, uvedl deník The Times of Israel. Celkem stál projekt asi pětadevadesát milionů dolarů (přes dvě miliardy korun).

Izraelský deník připomněl, že úspěšné přistání automatické sondy na Měsíci se zatím povedlo jen Rusku, USA a Číně. Člověka na Měsíc zatím dostaly jen Spojené státy.