Univerzita Karlova vymyslela a prodala americké firmě vynález látek proti tuberkulóze

Lék na tuberkulózu (zdroj: ČT24)

Pražská Univerzita Karlova (UK) prodala americké firmě Svenox Pharmaceuticals nově vynalezené látky proti tuberkulóze. Firma se podle smlouvy postará o následný vývoj léčiva z těchto látek. Univerzita to oznámila v tiskové zprávě. V případě úspěchu vynalezeného léčiva bude mít univerzita finanční podíl na výnosech z léků. Výši částky, za kterou UK látky prodala, škola nezveřejnila.

Tuberkulóza je vysoce nakažlivá nemoc, která může skončit i smrtí. „Doufáme, že výsledky výzkumu prováděného na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové přispějí k boji s touto ve světě stále velmi rozšířenou infekční chorobou,“ sdělil Alexandr Hrabálek, vedoucí týmu, který na fakultě výzkum látek proti tuberkulóze prováděl.

V Česku počty nemocných tuberkulózou vytrvale klesají – od 1900 v roce 1990 až po loňských 505. Ve světě ale tato nemoc podle Světové zdravotnické organizace (WHO) stále patří k hlavním příčinám úmrtí. Denně na tuberkulózu umírají po celém světě tisíce lidí.

Lék se dostane i k Evropanům

„Koupě patentu nám otevírá cestu k tomu, podílet se na zajímavém výzkumu s velkým potenciálem pro účinnější a bezpečnější formu léčby této choroby,“ uvedl Richard Weinberg ze Svenox Pharmaceuticals. Vyvinuté léčivo by podle univerzity mělo být dostupné v USA i v řadě států Evropské unie, v Indii nebo v Jihoafrické republice.

Univerzitu při prodeji zastupovala dceřiná firma školy Charles University Innovations Prague (CUIP), která vznikla letos v červnu. Cílem firmy je zvýšení počtu objevů UK, které naleznou praktické uplatnění. Prodej vynálezu látek proti tuberkulóze byl pro CUIP podle školy prvním kontraktem. „Na tomto příkladu jde velmi jasně vidět, že je pro UK potřebné založení takovéto společnosti. Ani já jsem nečekal, že už za několik měsíců budeme uzavírat první smlouvu,“ sdělil rektor univerzity Tomáš Zima.

Americká firma Svenox Pharmaceuticals má podle UK kořeny v Česku. Weinberg uvedl, že s CUIP a UK by chtěl Svenox spolupracovat i v budoucnu na vývoji dalších léčiv.