Zpěvákovi R. Kellymu hrozí za zneužívání a vydírání doživotí

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ve všech devíti bodech obžaloby v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých. Rozhodla o tom porota federálního soudu v New Yorku. Trest má být vynesen příští rok v květnu. Zpěvákovi hrozí až doživotí, informovala BBC. Čtyřiapadesátiletý Kelly obvinění opakovaně odmítal.

Hvězda hudebního stylu R&B podle prokuratury po dvě desetiletí využívala své slávy a lákala své budoucí oběti na sliby, že jim pomůže v hudební kariéře. Několik z nich přitom vypovědělo, že byly nezletilé, když je zpěvák sexuálně zneužíval. Podle obžaloby pro něj dívky a ženy vyhledávala síť manažerů a dalších členů jeho týmu.

V šestitýdenním procesu vypovídalo u soudu také 11 lidí, kteří zpěváka ze sexuálního zneužívání obvinili - devět žen a dva muži. Popisovali přitom, jakého sexuálního ponižování a násilí se Kelly dopouštěl. Několik jich uvedlo, že je vystavoval perverzním a sadistickým choutkám. Podle prokuratury vyžadoval od svých obětí absolutní poslušnost a musely se přizpůsobit jeho pravidlům.

Kellyho právníci se snažili vykreslit ty ženy, které ho ze sexuálního zneužívání obvinily, jako bývalé fanynky, které se cítily podvedené, když přišly o jeho přízeň. Tvrdili také, že jejich sex s Kellym byl dobrovolný.

Zpěvákův právní obhájce Deveraux Cannick novinářům před soudní síní později řekl, že obhajobu závěry poroty zklamaly. R. Kelly podle něj vzhledem k „nesrovnalostem“ v procesu nečekal, že ho porota shledá vinným. „Jsem si jist, že se odvoláme,“ sdělil Cannick.

„Právnickou praxi vykonávám 47 let. Během té doby jsem stíhala mnoho sexuálních predátorů, kteří spáchali zločiny na ženách a dětech. Ze všech těch predátorů je pan Kelly ten nejhorší,“ řekla po vynesení verdiktu poroty novinářům Gloria Allredová, která zastupovala některé z obětí. Prokurátorka Jacquelyn Kasulisová prohlásila, že porota vyslala vzkaz všem mocným mužům jako je Kelly. „Ať to trvá jakkoliv dlouho… zákon vás dostihne,“ uvedla.

Kelly je trojnásobným držitelem ceny Grammy a celosvětově proslul zejména hitem „I Believe I Can Fly“. Soudní proces s ním je vyvrcholením hromadících se podezření a obvinění, které pronikly na veřejnost v posledních letech. Řada se jich objevila v dokumentu z roku 2019 nazvaném „R. Kelly a jeho oběti“. Začátek soudního líčení byl několikrát odložen kvůli pandemii covidu-19.

Ve státech Illinois a Minnesota čelí R. Kelly dalším podobným obviněním, která rovněž odmítá.