Získat zelenou kartu bude těžší. Trumpova tvrdá pravidla vyřadí chudší migranty

Trumpova vláda od října zpřísní podmínky udělování povolení k pobytu, takzvané zelené karty. Nově by ji nemuseli dostat migranti s nízkými příjmy a čerpající sociální dávky. Podle CNN by opatření mohlo výrazně snížit počet přistěhovalců přicházejících do USA legálně, protože pro úřady bude jednodušší zamítnout jim zelenou kartu i žádost o vízum.

Ředitel imigračního úřadu Ken Cuccinelli podle CNN uvedl, že smyslem normy je „povzbuzovat soběstačnost těch, kteří chtějí přijít do USA nebo tam zůstat“.

Vláda podle něj očekává, že migranti všech příjmových kategorií se budou o sebe schopni postarat. „Takže pokud lidé nebudou soběstační, je to negativní faktor, který velmi ovlivní rozhodnutí, zda se budou moci legálně stát trvalým rezidentem,“ dodal.

Zpřísnění podmínek

Podle federálního zákona již nyní žadatelé o zelenou kartu musejí prokázat, že nebudou pro společnost zátěží, upozornila agentura AP.

Nová pravidla rozšiřují počet sociálních programů, které by mohly žadatele o zelenou kartu diskvalifikovat. Je mezi nimi například účast ve zdravotní péči o chudé v rámci programu Medicaid či příspěvky na bydlení a jídlo.

Trump dal už v roce 2016 během volební kampaně najevo, že migrační otázku považuje za stěžejní bod svého politického programu. Zavázal se tehdy i k razantním krokům, které proud přistěhovalců především ze středoamerických států zastaví.

Nově oznámená pravidla patří podle AP mezi nejtvrdší opatření s cílem omezit legální přistěhovalectví. Aktivisté pomáhající migrantům se obávají, že opatření budou migranty odrazovat od toho, aby požádali o sociální pomoc.