Zemřel bývalý ruský agent, kterého Londýn obvinil z otravy Litviněnka

Podle tiskové agentury TASS zemřel v Moskvě na následky onemocnění koronavirem Dmitrij Kovtun. Jedná se o jednoho ze dvou bývalých ruských agentů obviněných Velkou Británií z otravy kritika Kremlu Alexandra Litviněnka v roce 2006.

„Dmitrij Kovtun zemřel v jedné z moskevských nemocnic na následky covidu,“ uvedl blízký zdroj z Kovtunova okolí. K úmrtí se vyjádřil i druhý z podezřelých bývalých ruských agentů Andrej Lugovoj, který je nyní poslancem. Agentuře TASS řekl, že truchlí nad smrtí „blízkého a důvěrného přítele“.

Vražda Litviněnka měla zásadní vliv na zhoršení vztahů mezi Británií a Ruskem. Zdravotní problémy se u Litviněnka, zběhlého agenta ruské tajné služby FSB, projevily 1. listopadu 2006. Byl hospitalizován v severním Londýně a zhruba po dvou týdnech byl kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu převezen do University College Hospital, přišel o vlasy a dramaticky ztratil na váze. Dostal policejní ochranu a zemřel 23. listopadu 2006.

Otravu si Litviněnko přivodil vypitím zeleného čaje otráveného poloniem v londýnském hotelu Millennium. Britští vyšetřovatelé dospěli k závěru, že čin provedli bývalý tělesný strážce pracující pro sovětskou tajnou policii KGB Lugovoj a další ruský agent Kovtun, které ale Rusko odmítlo vydat. Podle britského soudce vraždu „pravděpodobně schválil“ ruský prezident Vladimir Putin, jehož umírající třiačtyřicetiletý Litviněnko z otravy výslovně obvinil.