Z Jemenu dopadla na Izrael raketa, dle armády poblíž letiště

Nahrávám video
Události: Raketa z Jemenu dopadla u letiště v Tel Avivu
Zdroj: ČT24

Z Jemenu byla v neděli vypuštěna na Izrael raketa, která podle izraelské armády dopadla poblíž letiště Bena Guriona v Tel Avivu. Ve městě se ráno rozezněly sirény a letiště krátce přerušilo provoz. Armáda incident vyšetřuje. K útoku se přihlásili jemenští povstalci hútíové podporovaní Íránem. Izrael v reakci pohrozil odvetným úderem. Některé aerolinky kvůli události ruší lety do a z Tel Avivu.

„Kdokoli nás zasáhne, bude zasažen sedmkrát silněji,“ prohlásil podle agentury AFP izraelský ministr obrany Jisra'el Kac. Odvetu v několika fázích následně slíbil hútíům ve videu na Telegramu izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Vojenský mluvčí jemenských povstalců Jahjá Sárí v televizním prohlášení pohrozil, že letiště Bena Guriona „už není pro leteckou dopravu bezpečné“.

Podle izraelských médií se policie stále snaží zjistit, zda kráter široký i hluboký několik desítek metrů způsobila jemenská raketa, nebo jedna z izraelských střel, které ji měly zničit.

Pozastavené lety

V reakci na útok se americké aerolinky Delta Air Lines rozhodly zrušit nedělní let z newyorského letiště J. F. Kennedyho do Tel Avivu a pondělní z Tel Avivu do New Yorku, uvedla agentura Reuters. Lety do Tel Avivu a z něj pozastavily podle agentury DPA i evropské letecké společnosti Lufthansa a Swiss International Air Lines; opatření by mělo platit do úterý 6. května.

Stejné opatření, které ovšem bude platit do středy 7. května, ohlásila také britská letecká společnost British Airways.

Hútíové posílají na Izrael rakety a drony od počátku války v Pásmu Gazy v roce 2023. Ta začala poté, co teroristé Hamásu a jejich spojenci napadli jih Izraele sousedící s Pásmem. Podle izraelských úřadů zabili 1200 lidí a zajali 251 osob. Při odvetném útoku Jeruzaléma podle úřadů v Pásmu Gazy, které spravuje Hamás, dosud zahynulo více než 52 tisíc Palestinců. Hútíové své údery označují za podporu Palestinců.

Hamás stále drží 59 rukojmí. Dalších 192 bylo buď propuštěno během příměří, či je zachránila izraelská armáda, v některých případech se ovšem do izraelských rukou dostala už jen mrtvá těla.

Nahrávám video
Letecký útok na jemenský přístav
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Šéf Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv končí ve funkci, oznámil Trump

Ve funkci šéfa vlivného amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) končí Marty Makary. O jeho rezignaci informoval americký prezident Donald Trump. Agentura AFP podotýká, že Makaryho konci v čele úřadu předcházelo několik týdnů politického chaosu v nejvyšších patrech instituce.
před 3 hhodinami

Mezi USA a Kremlem není shoda, že by Rusko mělo získat celý Donbas, řekl Trump

Mezi Spojenými státy a Kremlem podle amerického prezidenta Donalda Trumpa neexistuje shoda na tom, že by Rusko mělo získat celý ukrajinský Donbas. Trump to v úterý řekl ve Washingtonu před odletem na návštěvu Číny. Moskva si celý Donbas nárokuje, a to včetně oblastí, které se jí dosud nepodařilo dobýt.
před 5 hhodinami

Nizozemští zdravotníci pochybili při ošetření pacienta s hantavirem, jsou v karanténě

V karanténě skončilo dvanáct zaměstnanců nizozemské nemocnice, kteří ošetřovali pacienta nakaženého hantavirem z evakuované výletní lodi MV Hondius. Nemocnice preventivní opatření nařídila kvůli nesprávnému postupu při odběru krve a při likvidaci moči. Loď, ze které úřady na španělském ostrově Tenerife cestující a část posádky evakuovaly, nyní míří do nizozemského Rotterdamu. Příznaky nemoci se objevily i u 25letého Itala – byl na palubě letu nizozemské společnosti KLM, na němž se krátce nacházela i jedna z obětí hantaviru.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

VideoPrvního padlého československého pilota připomíná plaketa u obce Wetteren

Letec Jindřich Beran má od úterý památník u obce Wetteren nedaleko Bruselu. Rodák z Rožné na Ždársku odešel v létě 1939 do Francie a sloužil v tamní armádě. Stal se prvním československým pilotem, který padl na západní frontě – 12. května 1940. Plukovník in memoriam tehdy vzlétl na obranu proti postupující nacistické armádě, která vpadla do Belgie. Nejdříve spočinul na místním hřbitově. V roce 1950 ale rodina nechala jeho ostatky vyzvednout a odvézt do rodiště v Československu. Tam ho pohřbili za přísného dohledu Státní bezpečnosti. Uznání a povýšení se dočkal až po pádu komunismu. Jeho památku nově připomíná plaketa v polích, kde se Beranův stroj zřítil. Za jejím vznikem stojí i místní archivář s manželkou, kteří náhodou narazili na knihu o tomto pilotovi.
před 7 hhodinami

Rusko a Ukrajina po příměří informovaly o obnovení dronových útoků

Rusko se rozhodlo ukončit částečný klid zbraní, který trval několik dní, prohlásil v úterý ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruská armáda podle něj v noci zaútočila na Ukrajinu více než dvěma sty bezpilotními letouny a na frontě shodila přes osmdesát leteckých bomb. Ukrajinské úřady informují nejméně o devíti zabitých. Moskva naopak podle státní agentury TASS tvrdí, že za poslední den bylo zničeno přes sto ukrajinských dronů.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Během pobytu na moři zemřeli v Norsku dva čeští občané, uvedlo ministerstvo

V Norsku zemřeli dva čeští občané, zahynuli během pobytu na moři v oblasti Smöla. Česká ambasáda je v kontaktu s místními úřady i s rodinami zemřelých, informoval v úterý mluvčí ministerstva zahraničí Adam Čörgő. Na případ upozornil server Blesk.cz. Norská média v pondělí informovala o nálezu tří mrtvých turistů, kteří v oblasti lovili ryby, jejich národnost neuvedla.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Ve Španělsku poprvé operovali tříměsíční dítě s ucpanou ledvinou pomocí robota

Medicínský milník se podařil madridské nemocnici 12 de Octubre. Pacient byl z nemocnice propuštěn 48 hodin po operaci a jeho stav se vyvíjí příznivě.
před 10 hhodinami

Izraelské útoky od začátku příměří zabily v Libanonu 380 lidí, tvrdí tamní úřady

Izraelské útoky zabily v Libanonu od počátku příměří v polovině dubna 380 lidí, včetně 22 dětí a 39 žen. V úterý to podle agentury AFP uvedlo libanonské ministerstvo zdravotnictví, podle kterého od 2. března zemřelo 108 záchranářů a zdravotníků. Navzdory příměří, které 16. dubna oznámil americký prezident Donald Trump, provádí izraelská armáda vzdušné údery v Libanonu a teroristické hnutí Hizballáh útočí na izraelské vojáky v jižním Libanonu, kde Izrael okupuje část území.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...