Westminster se štěpí kvůli brexitu. K nezávislým se po labouristech přidávají i někteří toryové

V britském parlamentu sílí protestní politické hnutí, které doposud tvořilo osm někdejších poslanců opozičních labouristů nesouhlasících s vedením strany. V úterý pozdě večer se k platformě nazvané Nezávislá skupina přidala další labouristická poslankyně a ve středu trojice dosavadních konzervativních poslankyň, které stranu premiérky Theresy Mayové opustily kvůli nesouhlasu s brexitovým postupem vlády.

„S těžkým srdcem jsem dnes (ve středu) opustila Konzervativní stranu,“ napsala na Twitteru poslankyně Anna Soubryová. Zároveň zveřejnila společný rezignační dopis, ve kterém tři nyní již bývalé konzervativní poslankyně kritizují výrazný pravicový posun strany a řešení odchodu Spojeného království z Evropské unie.

Trojice uvádí, že nesouhlasí s řešením v podobě špatné brexitové dohody, nebo odchodu z EU bez dohody. „Již nemůžeme dál nečinně stát,“ uvedly poslankyně s tím, že čas do 29. března, kdy Velká Británie podle plánu Unii opustí, se rychle krátí.

Poslankyně sdělily, že v rámci Nezávislé skupiny budou působit jako nezávislé zákonodárkyně a že nadále budou podporovat vládu ve vybraných tématech, jako je rozvoj hospodářství, bezpečnost či zlepšování veřejných služeb.

Labouristy opustila poslankyně Ryanová

Nezávislou skupinu v Dolní sněmovně v pondělí vytvořilo sedm bývalých labouristů, kteří za důvod svého odchodu označili nesouhlas s přístupem šéfa labouristů Jeremyho Corbyna k řešení brexitové otázky a neschopnost strany zakročit proti antisemitským výpadům. V úterý se k rebelům přidala také již bývalá labouristka Joan Ryanová.

„Po čtyřech desetiletích jsem učinila hrozně těžké rozhodnutí, že nemohu nadále zůstat členkou Labouristické strany,“ uvedla Ryanová v úterním prohlášení zveřejněném na Twitteru. „Hodnoty, které mě vedly k tomu, že jsem do Labouristické strany vstoupila, jsou stejnými hodnotami, které mě dnes (v úterý) vedly k tomu, že jsem ji opustila,“ dodala.

Za důvod svého rozhodnutí označila Ryanová antisemitismus, který se ve straně podle ní šíří. „Za poslední tři roky se Labouristická strana pod vedením Jeremyho Corbyna nakazila pohromou protižidovského rasismu,“ uvedla Ryanová s tím, že před zvolením Corbyna do čela strany tento problém u labouristů „prostě neexistoval“.

Nezávislou skupinu by podpořilo 14 procent lidí

Nezávislá skupina by podle rychlého průzkumu YouGov získala už nyní hlasy 14 procent Britů. Podle listu Daily Mail se platformě daří přetáhnout na svou stranu jak konzervativní, tak i labouristické voliče. Konzervativce by nyní volilo 38 procent respondentů, labouristy 26 procent. Nezávislá skupina by dokonce porazila liberální demokraty, kteří mají jen 7 procent, ukázal také průzkum.