Vídeň přišla o svou kavárenskou legendu

Vídeň - Ve věku 100 let dnes v Rakousku zemřel Leopold Hawelka, který byl vídeňskou kavárenskou legendou. „Můj otec zesnul ve své posteli a bez bolestí,“ uvedla dcera zakladatele slavného Café Hawelka Herta. Podle ní se otec celý den cítil slabý a zemřel obklopen rodinou.

Hawelka, který se narodil 11. dubna 1911, si svou první kavárnu otevřel v roce 1936. Tři roky trvající zkušenost s pronajatým Café Alte Wien byla ale pouhou předehrou k mnohem slavnější kapitole - proslulé kavárně Café Hawelka.

Zlatá éra Café Hawelka odstartovala ve druhé polovině padesátých let. Tehdy se podnik stal místem setkávání a v některých případech bezmála druhým domovem řady vídeňských umělců a intelektuálů. A když počátkem 60. let ukončila provoz další ze slovutných vídeňských kaváren - Café Herrenhof - přesunula se jeho klientela právě k Hawelkům, čímž význam podniku dále vzrostl.

Rozhovor s Nastaschou Griljovou a Dominikem Hrodkem (zdroj: ČT24)
Café Hawelka
Zdroj: ISIFA/Peter Wilson

Café Hawelka si dodnes udrželo něco z atmosféry poválečné Vídně. Svou zásluhu na tom měl právě Leopold Hawelka, který na podnik dohlížel ze svého tradičního místa u pultu, ačkoliv už před časem svěřil starost o každodenní chod kavárny svým potomkům.