V USA se nedohodli na dočasném rozpočtu, omezí to chod úřadů

Miřejovský: Trump trvá na protiemigračních opatřeních (zdroj: ČT24)

Americké federální úřady začaly úderem půlnoci místního času (v 6:00 SEČ) fungovat v omezeném režimu, protože dočasný vládní rozpočet zatím nemá kvůli požadavku prezidenta Donalda Trumpa na financování stavby zdi na mexické hranici šanci získat podporu v horní komoře Kongresu. Ředitel vládního rozpočtového úřadu Mick Mulvaney už úřady vyzval, aby se řídily plány, které upravují jejich činnost pro případ omezeného financování, který nyní nastal.

Americká administrativa se dostala do problémů kvůli Trumpovu požadavku na financování hraniční zdi. I když už návrh schválila Sněmovna reprezentantů, dostala se nyní jednání do slepé uličky kvůli odporu demokratických senátorů. Republikáni totiž nemají v Senátu potřebnou většinu 60 hlasů na to, aby rozpočet v této podobě prosadili. Vyjednávání o kompromisu, která trvala až do pátečního pozdního večera, zatím nebyla úspěšná.

Demokratičtí poslanci krizovou situaci, už třetí podobnou v letošním roce, označili za následek „záchvatu vzteku“, který prý postihl prezidenta Trumpa. Vůdci demokratů v obou parlamentních komorách Nancy Pelosiová a Chuck Schumer vydali prohlášení, podle něhož šéf Bílého domu „dostal, co chtěl“.

Zeď, kterou touží vystavět, by podle obou politiků byla neúčinná a zbytečně drahá. Pelosiová a Schumer obvinili Trumpa, že uprostřed příprav na vánoční období zahnal zemi „do destruktivní situace“.

Donald Trump
Zdroj: Kevin Lamarque/Reuters

Trump má zablokovaní financí pod kontrolou zřejmě jen zdánlivě

Trump má podle amerických komentátorů zablokováním vládních financí situaci pod kontrolou jen zdánlivě, protože čas pracuje spíš pro Demokratickou stranu. Pokud se do konce roku nepodaří spor vyřešit, budou mít od ledna demokraté nové možnosti zvýšit tlak na prezidenta.

Vymění se totiž složení Sněmovny reprezentantů, kde díky vítězství v listopadových volbách získali demokraté většinu. Nic pak zřejmě nebude bránit tomu, aby obě komory odhlasovaly vládní rozpočet bez peněz na stavbu zdi. Pelosiová a Schumer v pátek dali najevo, že právě s takovým scénářem počítají.

Zastavení či přiškrcení toku peněz se týká 15 oddělení na úrovni ministerstev a desítek vládních agentur, nemělo by se ale nijak dotknout důležitých oblastí, jako je bezpečnost, akutní zdravotní péče či ostraha hranic.

Krizová situace nicméně postihne asi 800 tisíc vládních úředníků, kteří se ocitnou bez výplaty. Kolem 420 tisíc z nich zůstane v práci, zbytek dostane neplacené volno. Postižen bude například prakticky celý Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), centrální daňový úřad IRS nebo 80 procent zaměstnanců amerických národních parků. Mnoho z nich bude uzavřeno.

Prezident Trump ve videovzkazu na Twitteru přiznal, že po rozkolu ohledně návrhu rozpočtu je omezení činnosti úřadů nevyhnutelné. „Nemůžeme s tím nic dělat, protože potřebujeme hlasy demokratů,“ řekl prezident. „Doufejme, že to nepotrvá dlouho,“ dodal.

V minulosti při omezeném financování federálních úřadů musely na nucenou dovolenou nastoupit statisíce státních zaměstnanců, což znamenalo například to, že se uzavřely některé památky, muzea a parky. 

  • 14.–18. listopadu 1995: K platební neschopnosti došlo poté, co tehdejší prezident Bill Clinton vetoval rozpočet schválený Kongresem ovládaným republikány. Za následek to mělo mj. nucený odchod na dovolenou pro 800 000 pracovníků federálních úřadů.
  • 16. prosince 1995 – 5. ledna 1996: Pokračující půtky mezi Clintonem a republikánskými kongresmany ohledně financování vzdělávacích programů a zdravotního pojištění pro staré lidi vyvrcholily dalším shutdownem. Ten tentokráte postihl 280 000 státních zaměstnanců, kteří museli zůstat doma.
  • 1.–16. října 2013: Neshody mezi prezidentem Barackem Obamou a skupinou republikánů v Kongresu kvůli výdajům v novém rozpočtovém roce způsobily, že vláda neměla 16 dní peníze na svůj provoz. Po tuto dobu si muselo 800 tisíc státních zaměstnanců vzít nucenou dovolenou a milion jich pokračovalo v práci, aniž by měli jistotu, že za ni dostanou zaplaceno. Republikáni tehdy využili instrumentu tzv. shutdownu k tomu, aby pozdrželi start zdravotnické reformy „Obamacare“.