„Shutdown“ v praxi. Zavřené zůstane třeba Fordovo divadlo

V pondělí se neotevřou některá divadla, muzea a národní parky v USA. Důvodem je neschopnost Senátu dohodnout se na dočasném rozpočtu pro federální vládu, která tak nyní nemá peníze na financování běžného provozu. Z takzvaného „shutdownu“se vládnoucí republikáni a opoziční demokraté obviňují navzájem.

Video Události
video

Události: Zítra USA zažijí po pěti letech "shutdown" v praxi

V mnoha organizacích a úřadech se rozhoduje, kteří zaměstnanci dostanou nařízené neplacené volno. Zbylí mají pracovat bez výplaty. V praxi to znamená, že pokud bude financování vlády zablokované déle, tak lidem bez finančních úspor mohou chybět peníze na splátky hypoték, úvěrů nebo i nákup základních potravin.

Jednotný klíč, který by určoval, co zůstane zavřené, neexistuje. Jednou z institucí, která se v pondělí neotevře, je Fordovo divadlo, kde byl zavražděn prezident Abraham Lincoln. Svůj provoz musí omezit i muzeum divadla.

Naproti tomu Smithsonův institut svá výzkumná pracoviště a muzea, jedna z nejnavštěvovanějších ve Spojených státech, v pondělí otevře. Dostává totiž peníze i od soukromých dárců.

Základního servisu se „shutdown“ nedotkne. I přes omezené financování bude dále fungovat například řízení letového provozu, pošta nebo bezpečnostní složky. Na úřadech se mohou prodloužit čekací lhůty a například povolení k nákupu zbraní budou velmi pravděpodobně znovu vydávána až po obnovení financování.

Škrty se dotknou i Bílého domu. Z více než 1700 zaměstnanců jich bude pracovat jen 659. Prezident Donald Trump oznámil, že je roztrpčený. Pokračuje v jednáních a hledá, jak situaci zvrátit. Rezolutně ale odmítá přistoupit na požadavky opozice. Nedá se proto odhadnout, jak dlouho bude vláda bez peněz.