V ukrajinském Torecku se bojuje i v rámci jednoho domu

Fronta nyní dělí východoukrajinské město Toreck na polovinu, obě armády tam spolu tvrdě bojují o každý dům, napsal zpravodajský web Ukrajinska pravda s odvoláním na jednoho z ukrajinských velitelů. Rusko podle něj ve městě používá taktiku spálené země ve snaze zničit tamní infrastrukturu a zničit pozice ukrajinské armády.

Toreck je v Doněcké oblasti pro ukrajinské síly jedním z významných obranných bodů, o jeho obsazení se ruská strana intenzivně pokouší už od podzimu loňského roku. K městu se Rusové dostali v říjnu.

Rusko podle velitele, kterého nyní citovala Ukrajinska pravda, neustává v útočných operacích za použití dronů, čtyřkolek, motocyklů a značného množství munice. „Používají zde hodně prostředků, zejména útočných bezpilotních letounů. Nepřítel jimi páchá velké škody,“ uvedl.

Útoky ruské strany jsou podle něj neustálé a přicházejí z jihu, východu i severu. Ukrajinská strana ale zatím ve městě nezaznamenala těžkou techniku protivníka.

Zničení vícepatrových budov

Střety se podle listu nyní odehrávají přímo v centru města, kterým se bojová linie táhne. Útočníci a obránci přitom na sebe někdy střílí z různých místností stejného domu. „Pozice mohou být doslova vedle sebe a přestřelky se mohou odehrávat mezi místnostmi jednoho domu,“ uvedl ukrajinský armádní představitel. Ruské jednotky podle něj postupují hlouběji do města a ukrývají se mezi troskami a zničenými domy, takže je těžké je porazit, protože se „nacházejí prakticky všude“.

Ruské síly podle velitele ničí vícepatrové budovy, takové útoky nutí ukrajinské jednotky ustupovat do úkrytů a poté opět zaujímat pozice.

Rusko zahájilo plnohodnotnou invazi do sousední země 24. února 2022. Ukrajinci nápor nepřátelských vojsk zčásti odrazili a některá svá území získali zpět. Moskva ovšem dál okupuje poloostrov Krym a část ukrajinského území.

Za cenu výrazných ztrát na lidech a technice v posledních měsících zesílila útoky na východě země, zřejmě ve snaze dosáhnout administrativních hranic ukrajinských oblastí, které v rozporu s mezinárodním právem prohlásila za součást území Ruské federace.

Načítání...

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Pentagon chystá 1500 vojáků na možný zásah v Minnesotě, píše WP

Pentagon nařídil 1500 vojákům v aktivní službě, aby se připravili na možné nasazení ve státě Minnesota. Píše to list The Washington Post (WP). Prezident Donald Trump pohrozil, že k potlačení protestů proti imigračním agentům využije zákon o povstání. V sobotu se střetly stovky demonstrantů s davem krajně pravicových aktivistů. Ti uspořádali pochod proti místním obyvatelům původem ze Somálska a na podporu imigračních úřadů.
před 38 mminutami

Miller loajálně slouží Trumpovi a věří v „železná pravidla síly“

V amerických médiích vznáší územní nároky USA na Grónsko a prezentuje vidění světa založené na právu silnějšího. Stephen Miller působí jako jeden z nejbližších poradců amerického prezidenta Donalda Trumpa. Svou práci pro něj začal psaním projevů s protiimigrační rétorikou. V americké administrativě si dokázal vybudovat pevné postavení především díky loajalitě vůči Trumpovi, kterou mu prokazoval i během nejtemnějších momentů jeho kariéry.
před 1 hhodinou

Nová pravidla umožní spotřebitelům požadovat opravu výrobků

Od 31. července letošního roku budou muset členské státy Evropské unie uplatňovat ve svých vnitrostátních předpisech nová unijní pravidla na podporu oprav zboží. Cílem těchto opatření je především vytvořit systém, který upřednostňuje opravu výrobku před nákupem nového. Předčasná likvidace opravitelného zboží totiž každoročně vede k obrovskému množství odpadu a spotřebě zdrojů. Spotřebitelé by tak nově měli mít právo požadovat, aby prodejci opravili výrobky, které jsou dle práva EU technicky opravitelné.
před 2 hhodinami

Francie posílí armádu, chce jít Evropě příkladem

Francie pracuje na výrazném posílení armády. Prezident Emmanuel Macron tento týden představil priority – chystá náborovou kampaň, spolupráci s evropskými spojenci a modernizaci na základě ukrajinských bojových zkušeností.
před 3 hhodinami

Indonéské úřady našly trosky pohřešovaného letadla. Pátrají po cestujících

Indonéské úřady v neděli oznámily, že lokalizovaly trosky letadla, které se pohřešovalo v provincii Jižní Sulawesi poblíž hory pokryté mlhou, ale stále pátrají po 11 cestujících. Na palubě letadla, které si pronajalo indonéské ministerstvo pro námořní záležitosti a rybolov za účelem provádění leteckého dohledu nad rybolovem, bylo osm členů posádky a tři cestující. Cestující byli zaměstnanci ministerstva. Letadlo směřovalo do Makassaru, hlavního města provincie Jižní Sulawesi, poté, co odletělo z provincie Yogyakarta, než bylo přerušeno spojení.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Státy by měly přispět miliardu dolarů za stálé členství v Radě míru, žádá Trump

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa žádá příspěvek ve výši nejméně jedné miliardy amerických dolarů (20,9 miliardy korun) od každé země, která se chce stát stálým členem jeho nové Rady míru, píše agentura Bloomberg s odvoláním na návrh charty organizace. Trump by se stal jejím prvním předsedou a rozhodoval by o zemích, které do ní budou přizvány. Kritici mají obavy, že se Trump snaží vytvořit konkurenci Organizace spojených národů (OSN), kterou dlouhodobě kritizuje, informuje Bloomberg.
00:48Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Po pádu laviny v rakouských Alpách zemřeli tři čeští skialpinisté, uvádí APA

Po pádu laviny v rakouských Alpách zahynuli tři čeští skialpinisté. Neštěstí se stalo v oblasti Murtal ve spolkové zemi Štýrsko. Informuje o tom agentura APA. Rakouské Alpy v sobotu zasáhla série tragických nehod, při pádu lavin ve spolkové zemi Salcbursko zemřelo dalších pět lidí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Trump uvalí kvůli Grónsku clo na některé evropské země

Americký prezident Donald Trump oznámil desetiprocentní clo na Dánsko, Norsko, Švédsko, Francii, Německo, Británii a další země kvůli jejich postupu ohledně Grónska. V platnost mají vstoupit 1. února. Od června se pak mají zvýšit na 25 procent. Trvat mají, dokud se neuzavře dohoda o Grónsku. Francouzský prezident Emmanuel Macron označil hrozbu za nepřijatelnou, podle britského premiéra Keira Starmera je uvalování cel naprosto chybné. Reagují i další unijní politici.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...