Tyrolsko by se kvůli covidu-19 mohlo odstřihnout od světa. Navrhuje to poradkyně rakouské vlády

Rakouská spolková země Tyrolsko by se měla na měsíc zcela izolovat od zbytku světa. Vyzvala k tomu viroložka a poradkyně rakouské vlády Dorothee von Laerová, která působí na univerzitě v Innsbrucku. V Tyrolsku se šíří takzvaná jihoafrická mutace koronaviru. Podle listu Die Presse už rakouské ministerstvo zdravotnictví skutečně prověřuje možnosti, jak by bylo možné omezit pohyb.

Pokud se podle von Laerové rychle nezačne jednat, hrozí „druhý Ischgl“. Tyrolské lyžařské středisko Ischgl se na jaře stalo jedním z hlavních koronavirových ohnisek v Evropě. Nakazilo se tam mnoho místních i turistů, kteří následně virus roznesli do řady evropských zemí. Tyrolská zemská vláda i rakouská spolková vláda následně čelily ostré kritice kvůli pomalé reakci na šíření koronaviru v Ischglu i dalších lyžařských střediscích.

Nyní je Tyrolsko podle agentury APA jedním z hlavních evropských ohnisek jihoafrické mutace viru SARS-CoV-2, která je stejně jako ta britská či brazilská nakažlivější než původní čínská varianta. Listu Der Standard viroložka von Laerová řekla, že v Tyrolsku může jihoafrická varianta už za deset procent případů. Objevily se tu podle ní dokonce i dvě subvarianty mutace odhalené původně v Jižní Africe.

Von Laerová tvrdí, že je nyní třeba rychle jednat a izolovat Tyrolsko na měsíc od zbytku Rakouska i zahraničí. Tyrolsko sousedí s Německem, Švýcarskem a Itálií. Obavy z vývoje situace v regionu má též rakouské ministerstvo zdravotnictví. Podle listu Die Presse prověřuje možnosti, jak by mohlo omezit pohyb lidí.