Turci hlasují o ústavních reformách. Otevřou si cestu do unie?

Ankara - Turci dnes hlasují v referendu o ústavních změnách. Ty navrhla vládní strana s tím, že jsou nutné pro to, aby mohlo Turecko vstoupit do Evropské unie. Podle průzkumů by měl být výsledek referenda těsný, není tedy možné říci, zda zvítězí zastánci vládní politiky, nebo její odpůrci. Navrhované změny především upravují turecký soudní systém.

Stávající vláda navrhla balíček ústavních reforem, ty bez problémů protlačila parlamentem. Teď čeká na posvěcení dalších reforem tureckou veřejností. Navrhované změny by se měly týkat zejména soudního systému. Upravují možnosti vojenských soudů, způsob jmenování soudců do vysokých justičních instancí a procedury vedoucí k zákazu politických stran.

Proti navrhovaným změnám je turecká opozice. Té se dokonce podařilo uspět u ústavního soudu, který letos v červenci zrušil klíčové body vládou podporované změny ústavy. Část věnovaná jmenování členů ústavního soudu a nejvyšší soudní rady podle opozice porušuje principy nezávislosti justice.

Současná turecká ústava byla přijata v roce 1982 po vojenském převratu. Změny v ústavě požaduje Evropská unie, jejímž kandidátem je Turecko od roku 1999. Vstupní rozhovory byly zahájeny v roce 2005, postupují však velmi pomalu. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan tvrdí, že reformy jsou nutné, aby Turecko mohlo do unie vstoupit.

Reforma turecké ústavy
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet mrtvých v Nepálu stoupl na téměř osm set, uvedly úřady

Na nejméně 788 vzrostl počet mrtvých po ničivé bleskové povodni, která ve středu zasáhla sever Nepálu. Podle agentury Reuters to uvedl nepálský úřad pro zvládání katastrof. V sousedním Tibetu, kterého povodeň také zasáhla, zahynulo podle čínských úřadů přinejmenším šestnáct lidí.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

USA udeřily na íránském ostrově Lárak, píše Axios

Americké síly zasáhly dvě íránská zařízení pro odpalování raket na ostrově Lárak ležícím v severní části Hormuzského průlivu. Zpravodaji serveru Axios to sdělil nejmenovaný americký činitel, Íránské revoluční gardy se dle něj chystaly pomocí raket klást námořní miny v průlivu. Podle vyjádření gard při útoku zahynulo několik vojáků a civilistů, píše agentura Reuters. Americké údery na Írán jsou první po několika týdnech klidu.
před 1 hhodinou

Po střelbě ve švýcarském Aarau je mrtvý a pět vážně zraněných, píší agentury

Po noční střelbě ve švýcarském Aarau zůstal na místě jeden mrtvý a pět zraněných, několik z nich vážně. Po pachateli nebo pachatelích útoku místní policie stále pátrá, informují tiskové agentury. Server Blick předtím informoval, že se střelba ozvala na rave party na koňské dostihové dráze krátce po 2:30. Policie považuje všechny možné motivy střelby za rovnocenné a nevylučuje tedy ani to, že šlo o terorismus.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

U Kypru se potopila loď, nejméně osm mrtvých. Kapitána zatkli

U severního pobřeží Kypru se v neděli převrhla výletní loď s 267 lidmi na palubě. Podle serveru Cadena SER nejméně osm lidí zemřelo a sedmnáct se stále pohřešuje. Zhruba sto osob se zatím podařilo zachránit, některé byly převezeny do nemocnice. Dle tureckých a kyperských médií na místě nadále probíhají pátrací a záchranné akce. Plavidlo má být již zcela pod vodou, píše agentura AFP. Úřady zatím nesdělily, zda na palubě byli lidé s jiným než tureckým občanstvím.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Islanďané v referendu odmítli návrh na přístupové rozhovory s EU

Islandští voliči v referendu odmítli obnovit jednání o vstupu do Evropské unie. Proti bylo 52,8 procenta, pro 47,2 procenta hlasujících. Podle agentur to vyplývá z konečného výsledku sčítání. Proti obnově jednání, která byla přerušena před třinácti lety, tak hlasovalo přibližně o dvanáct tisíc lidí více, než kolik bylo pro, uvedla agentura DPA. Evropská komise rozhodnutí respektuje, Island podle ní zůstává blízkým partnerem EU.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Chameneí vyzval muslimy po celém světě k jednotě proti USA a Izraeli

Nepřítel se snaží vyvolat rozkol mezi muslimy na celém světě, uvedl v neděli v prohlášení zveřejněném na sociální síti Telegram íránský nejvyšší vůdce Modžtaba Chameneí. Podle stanice al-Džazíra tím měl na mysli Spojené státy a Izrael. Vyzval muslimy na celém světě k jednotě a země Perského zálivu, aby se postavily „skutečnému nepříteli“.
před 12 hhodinami

Finský prezident Stubb nevěří, že by Rusko zaútočilo na členskou zemi NATO

Finský prezident Alexander Stubb nevěří, že by se Rusko odvážilo zaútočit na členskou zemi NATO. Řekl to v rozhovoru s německým deníkem Bild. Podle médií se německý kancléř Friedrich Merz chystá obvinit Rusko z pokusu o dronový útok na lipské letiště a oznámit rozsáhlé nové sankce na ruské subjekty souběžně s novými sankcemi EU.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

AfD v Sasku-Anhaltsku využívá strachu, říká expert

Příští neděli čekají Sasko-Anhaltsko zemské volby, které mohou dopadnout bezprecedentním vítězstvím Alternativy pro Německo (AfD). Hlavním tématem kampaně je migrace. Voliče ale podle průzkumů trápí i mzdy, daně a to, jak se celkově daří německému hospodářství. V Sasku-Anhaltsku momentálně vládnou křesťanští demokraté s levicovějšími stranami. Tyto strany povolební spolupráci s AfD odmítají.
před 17 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.