Trump zvažuje internaci zahraničních radikálů v Guantánamu, tvrdí televize ABC

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že by zahraniční radikály z bojů po boku teroristického hnutí Islámský stát (IS) internovala na své základně Guantánamo na Kubě. Informovala o tom televize ABC News. Republikánský prezident tento měsíc vyzval Evropany, aby se o své zradikalizované občany postarali, ti se ale k Trumpovu návrhu stavějí zdráhavě.

Zatímco Trumpův demokratický předchůdce Barack Obama usiloval o uzavření věznice v Guantánamu, kde Spojené státy zadržují osoby podezřelé z terorismu, Trump během volební kampaně zdůrazňoval význam tohoto zařízení pro americkou bezpečnost. Jako prezident ale Trump nikoho na Guantánamo nepřevezl, což by se nyní mohlo změnit.

Tento měsíc Trump vyzval evropské spojence, aby převzali odpovědnost za několik stovek islamistů z Evropy, kteří se přidali k radikálům v Sýrii a v Iráku. Pokud se jich Evropané neujmou a nepostaví je před soud, pohrozil, že je Spojené státy propustí. Německo, Británie či Francie však uvedly, že Trumpův požadavek je obtížně uskutečnitelný.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas k tomu poznamenal, že návrat islamistů by byl možný jen tehdy, kdyby bylo zajištěno jejich okamžité umístění do vazby a také zahájení soudního procesu. Britská premiérka Theresa Mayová se kloní k tomu, aby se procesy konaly v zemích, kde Evropané teroristické činy páchali.

USA stále preferují převoz do zemí původu

Trumpova administrativa nadále hledá řešení, jak se zahraničními radikály naložit. Představitelé amerického ministerstva zahraničí televizi ABC News sdělili, že otevřené jsou všechny možnosti. Jednou z nich je i jejich převoz na Guantánamo.

„Námi preferovaným řešením je samozřejmě repatriace a stíhání, nechat je zavřít v zemích původu,“ řekl nejmenovaný vysoký činitel ministerstva zahraničí USA.

„Ale když ty země nejsou ochotny převzít zodpovědnost za své občany, kteří odjeli bojovat za Islámský stát, tak se hodláme ujistit, že zůstanou mimo bojiště, pokud jsou to důležití zajatci nebo členové vedení IS,“ dodal uvedený činitel s tím, že jeden z možných způsobů, jak to udělat, je poslat je na Guantánamo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Novým evropským veřejným žalobcem za Česko byl jmenován Pavel Zeman

Bývalý tuzemský nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman byl ve středu jmenován evropským veřejným žalobcem za Českou republiku. V tiskové zprávě o tom informovala Rada Evropské unie, podle níž mu šestileté funkční období začne v červenci. Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) vyšetřuje případy zneužívání peněz Evropské unie.
17:37Aktualizovánopřed 3 mminutami

Britney Spearsová prodala práva na svou hudbu za 200 milionů dolarů, píše BBC

Americká popová zpěvačka Britney Spearsová prodala práva na veškerou svou hudební produkci nezávislému hudebnímu vydavatelství Primary Wave za zhruba dvě stě milionů dolarů (asi čtyři miliardy korun), informoval web BBC. Prodej se podle serveru uskutečnil již koncem loňského roku, podrobnosti ohledně transakce a přesná cena ale nebyly zveřejněny.
před 20 mminutami

Na západě Kanady zabila útočnice devět lidí a sebe

Devět lidí zahynulo a desítky dalších utrpěly zranění poté, co žena začala střílet na střední škole a v její blízkosti v odlehlé podhorské obci v provincii Britská Kolumbie na západě Kanady. Útočnice zřejmě poté zabila i sebe. Informovaly o tom v noci na středu tiskové agentury s odkazem na policii. Kanadský premiér Mark Carney uvedl, že je událostí otřesen, a odložil cestu na Mnichovskou bezpečnostní konferenci. Po celé zemi budou dalších sedm dní vlajky na půl žerdi na uctění památky obětí.
03:56Aktualizovánopřed 52 mminutami

Do muniční iniciativy je třeba sehnat 3,6 miliardy eur, uvedl zdroj z NATO

Česká muniční iniciativa si klade za cíl zajistit pro Kyjev dělostřeleckou munici v hodnotě pěti miliard eur (přes 121 miliard korun), zatím má ale přísliby pouze na 1,4 miliardy eur, řekl v Bruselu ve středu nejmenovaný vysoký vojenský představitel NATO. Neupřesnil ale, jestli má tato částka pokrýt dodávky na rok 2026 či jinak dlouhé časové období. Činitel připomněl, že tuzemská vláda potvrdila, že bude iniciativu i nadále koordinovat. Vyzval proto spojence, aby do ní přispívali.
před 1 hhodinou

Rusové zabili tři batolata a jejich otce u Charkova, těhotnou matku zranili

Úder ruského dronu na rodinný dům ve východoukrajinské Charkovské oblasti zabil v noci na středu jednoho muže a tři batolata. Uvedl to šéf tamní oblastní vojenské správy Oleh Syněhubov, který už předtím informoval o požáru domu po dronovém útoku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj později potvrdil, že oběťmi jsou otec a jeho tři děti. Naopak ukrajinské bezpilotní stroje zasáhly podle médií rafinerii ve Volgogradu.
09:28Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Americký úřad na několik hodin uzavřel letiště u hranic s Mexikem

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) ve středu brzy ráno SEČ oznámil, že na deset dní zastavuje veškerý provoz na letišti El Paso International, jež se nachází v blízkosti hranice s Mexikem. Nakonec ale vzdušný prostor nad ním už odpoledne téhož dne znovu otevřel. Uzávěru úřad původně vysvětlil „speciálními bezpečnostními důvody“. Agentura Reuters napsala o dronech mexických drogových kartelů a o tom, že americké ministerstvo obrany podniklo akci, kterou je zneškodnilo.
14:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pálení izraelských vlajek, rakve pro generály USA. Írán oslavuje výročí revoluce

Přesně před 47 lety skončila v Íránu islámská revoluce. U této příležitosti se konají masivní oslavy a demonstrace podporované tamním teokratickým režimem. Výročí přichází několik týdnů po brutálním potlačení celostátních protestů, při kterých bylo zabito na sedm tisíc lidí.
14:44Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Soud odmítl žalobu na Kellyho kvůli výzvě k neuposlechnutí nelegálních rozkazů

Velká porota v USA odmítla obžalovat demokratického senátora Marka Kellyho a pět jeho stranických kolegů, kteří před časem vyzvali příslušníky armády a zpravodajských služeb, aby neuposlechli dle nich nelegální rozkazy od administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Ten dané politiky označil za zrádce. Šéf Pentagonu Pete Hegseth usiloval o degradaci Kellyho, který sloužil v námořnictvu. Kelly zároveň oznámil, že zvažuje prezidentskou kandidaturu v roce 2028.
před 2 hhodinami
Načítání...